Edukatorium Juliusz – miejsce rozbudzające dziecięcą ciekawość

Jesień to ten moment w roku, w którym place zabaw zaczynają świecić pustkami. Niestety, niskie temperatury oraz kaprysy pogody nie sprzyjają zabawie na świeżym powietrzu. Wielu rodziców zastanawia się, jakie atrakcje na Śląsku mogą odwiedzić, aby urozmaicić czas swoim pociechom. Dobrym pomysłem jest wycieczka do Edukatorium Juliusz w Rybniku, czyli placówki edukacyjno-muzealnej, rozbudzającej dziecięcą ciekawość już od momentu wejścia. Dorośli również będą zadowoleni. Poznajcie je.

Edukatorium Juliusz – miejsce, które warto odwiedzić

Edukatorium Juliusz to ciekawa atrakcja na mapie Śląska, które znajduje się w ścisłym centrum Rybnika (przy ulicy Klasztornej 11). W tym miejscu na Ziemi, odnajdą się zarówno mali jak i duzi odkrywcy, którzy dzięki interaktywnej wystawie mogą poznać, jak funkcjonuje placówka medyczna od podszewki. Wystawa prowadzi odwiedzających przez różne oddziały szpitalne:

 • Ortopedii i traumatologii,
 • Otolaryngologiczny,
 • Neurologiczny,
 • Okulistyczny,
 • Kardiologiczny,
 • Ginekologiczno-położniczy,
 • Urologiczny,
 • Pulmonologiczny,
 • Gastroenterologiczny,
 • Dermatologiczny,
 • Chorób wewnętrznych,
 • Onkologiczny,

a także zakład diagnostyki i blok operacyjny. Oczywiście gdzie oddziały, tam i specjalistyczne narzędzia oraz technologie medyczne, wykorzystywane przez konkretne specjalizacje. Naturalnie nasuwa się pytanie, jakie atrakcje czekają na gości Edukatorium?

Edukatorium Juliusz
Fot. FLC STUDIO Dariusz Konsek

Oryginalna atrakcja dla dzieci

Naukowa przygoda w Edukatorium rozpoczyna się od zgłębienia tematu, czym właściwie jest medycyna. Po zapoznaniu się z jej genezą, celami, a także etyką pracy odwiedzający trafiają na ostry dyżur! To właśnie w tej sali mogą samodzielnie zobrazować, jak wygląda walka lekarzy o ludzkie życie.

Gdy emocje opadną, na odwiedzających czekają oddziały szpitalne położone na czterech kondygnacjach dawnego budynku szpitala miejskiego im. Juliusza Rogera. To właśnie na nich zarówno dzieci jak i dorośli dowiadują się jak wygląda ludzki organizm, poznają choroby związane z poszczególnymi organami, a także dowiadują się jak wygląda leczenie i właściwa profilaktyka. Ostatnim punktem zwiedzania jest szpitalne archiwum, zlokalizowane na poddaszu. To właśnie w tym miejscu, na małych i dużych odkrywców czeka tajemnicza biblioteka, skrywająca wiele ciekawych, medycznych tajemnic.

Warto podkreślić, że goście muzeum nie oglądają wystawy biernie. Na czterech piętrach czekają na nich interaktywne stanowiska edukacyjne, które w dużej mierze nawiązują do prawdziwych urządzeń szpitalnych. Tym samym, poznają narzędzia jak i technologie medyczne, wykorzystywane przez lekarzy i to każdego dnia. Jedno jest pewne, Edukatorium Juliusz zaraża wiedzą i to od pierwszego spotkania.

Dlaczego Juliusz?

Naturalnie nasuwa się pytanie, skąd Edukatorium wzięło swoją nazwę? A no, na cześć Juliusza Rogera, wybitnego niemieckiego lekarza i przyrodnika, który osiadł na Śląsku. Dla doktora medycyna była życiową pasją. Aż do momentu śmierci, niósł pomoc ówczesnym mieszkańcom Rybnika, a także zainicjował budowę dawnego szpitala miejskiego, który również nosił jego imię (tzn. Zespół szpitalny „Juliusz”). W Rybniku wciąż czuć obecność doktora, stał się on patronem chóru jak i szkoły.

Edukatorium Juliusz
Fot. FLC STUDIO Dariusz Konsek

Nie tylko dla dzieci

Edukatorium Juliusz zaprasza wszystkie osoby, bez względu na wiek, które pragną przeżyć podróż przez inspirujący świat medycyny. Placówka jest czynna od wtorku do piątku od godziny 9:00 do 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00. Co prawda, placówka jest młoda stażem, ponieważ działa od 10 września br., ale dopiero się rozkręca. W planach ma organizację różnych, ciekawych eventów oraz warsztatów. Zatem nie pozostaje nic innego, jak bacznie śledzić Fanpage’a Edukatorium Juliusz w Rybniku https://www.facebook.com/eduka....

Brak pomysłu na czas wolny z dziećmi? Edukatorium Juliusz w Rybniku to miejsce, które warto odwiedzić!
Edukatorium Juliusz zaprasza!
ul. Klasztorna 11
44-200 Rybnik
Tel. +48 32 432 74 83
e-mail: kontakt@juliusz.eu

WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon