Elektrośmieciarka odbierze zużyty sprzęt. W Katowicach można ją zamówić telefonicznie

Elektroodpady należą do tej grupy odpadów, których nie można wyrzucić wraz z innymi śmieciami. Najlepiej, żebyśmy zadzwonili po specjalną usługę, która po nie przyjedzie i je odpowiednio zutylizuje.

W dużym skrócie elektrośmieci to wszystkie zużyte sprzęty elektroniczne jak i elektryczne – do tej grupy wliczamy zarówno duże AGD typu lodówki, pralki oraz małe, niewielkie sprzęty pokroju szczoteczek elektrycznych, żelazek, ładowarek, a nawet latarek. Do tej kategorii odpadów powinniśmy zamówić specjalną usługę do ich wywozu, na potrzeby MPGK w Katowicach realizuje ją firma Biosystem SA.

- Jako spółka, w której DNA leży ochrona środowiska, dążymy do tego, aby jak najmniej odpadów trafiało na dzikie wysypiska czy było porzucanych w miejscach, które nie są do tego przeznaczone – mówi dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych katowickiego MPGK Damian Stępień, po czym dodaje - Dlatego postanowiliśmy przybliżyć usługę elektrośmieciarki również najmłodszym mieszkańcom – żeby oni mogli potem w swoich domach przypominać rodzicom i innym dorosłym, jakie są zasady.

Przypominamy, że ww. odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłych koszy, a już absolutnie nie wolno wyrzucać „na dziko” na łono natury. Zawierają one bowiem wiele toksycznych pierwiastków, żeby tylko wymienić kadm, rtęć czy ołów. Wewnątrz urządzenia są szczelnie umieszczone i nie stanowią zagrożenia dla nikogo, ale uwolnione mogą być bardzo niebezpieczne.

Co w takim razie robimy z elektrośmieciami, skoro zostało wprost powiedziane, że nie wolno ich wyrzucać do lasu? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zadzwonić po elektrośmieciarkę pod numer 886 557 706 bądź 12 292 66 66. Umawiamy się wówczas na konkretny dzień i godzinę, pracownicy pomogą również zapakować sprzęt.

O tym, jak należy traktować ten rodzaj odpadów, uczyły się też dzieci z Przedszkola nr 14. Przedstawiciele MPGK, firmy Biosystem, a także Ekobot, spotkali się z maluchami i podzielili się tajnikami swojej pracy.

Zużyty sprzęt można zawieźć do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów

Jeśli natomiast chcemy wyrzucić sprzęt na własną rękę to mamy dwie możliwości. Pierwsza z nich to oddanie sprzętu do jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych zajmujących się sprzedażą sprzętu RTV/AGD – często oferują również możliwość pozostawienia zużytego urządzenia, także bezpłatnie.

W końcu możemy też zawieźć sprzęt do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów, te w Katowicach mieszczą się przy ulicach:

  • Zaopusta (Podlesie),
  • Bankowej (Śródmieście),
  • Milowickiej (Dąbrówka Mała)
  • Obroki (Os. Witosa)

Z takiego sprzętu najpierw zostają usunięte wszystkie trujące gazy, a później są one rozbierane i części z nich zostają recyklingowane. Ten ostateczny proces odbywa się w Bolęcinie pod Chrzanowem, gdzie mieści się specjalny zakład.

Biografia Hugona von Donnersmarcka

Może Cię zainteresować:

Kto wybudował Siemianowice Śląskie? Premiera biografii Hugona I Henckel von Donnersmarcka już 6 lipca

Autor: Arkadiusz Szymczak

27/06/2024

20240621145928 pexels photo 3829559 jpeg

Może Cię zainteresować:

Ile wody zużywa zmywarka podczas mycia naczyń? Sprawdź!

Autor: Reklama

25/06/2024

Aleja korfantego katowice 01

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo chce zmienić ustawę. Katowice będą zmuszone stworzyć strefę czystego transportu

Autor: Michał Wroński

25/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon