Europoseł Kohut napisał list do Andrzeja Dudy. Chce się spotkać i rozmawiać o dyskryminacji Ślązaków

List do dudy

Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut z okazji setnej rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy. Chce się z nim spotkać, żeby porozmawiać o Śląsku i Ślązakach i ich dyskryminacji. Dyskryminacja naszego języka, nieuznawanie Ślązaków za mniejszość etniczną, skolonizowanie śląskiego przemysłu – to problemy, z którymi borykamy się od pokoleń – czytamy w liście.

Z okazji setnej rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku, poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut postanowił napisać do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym porusza temat dyskryminacji Ślązaków.

Wojna domowa (zwana powstaniami), wojna światowa, Tragedia Górnośląska, zniesieniu statutu organicznego województwa śląskiego. To wszystko już historia, która jednak głęboko tkwi w nas – w Ślązakach i Ślązaczkach czytamy w liście. – Dyskryminacja naszego języka, nieuznawanie Ślązaków za mniejszość etniczną, skolonizowanie śląskiego przemysłu – to problemy, z którymi borykamy się od pokoleń – dodaje europoseł.

„1 kwietnia historia znowu zatoczy koło, a Ślązaczki i Ślązacy znowu zadeklarują narodowość śląską oraz język śląski”

Już niebawem rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w którym wszyscy Ślązacy i Ślązaczki mogą zadeklarować narodowość Śląską. Dwa z pytań spisowych dotyczyć będą deklarowanej narodowości oraz języka, używanego w kontaktach domowych.

W punkcie 9 wielu z nas zaznaczy narodowość inną i wpisze śląską, w punkcie 11 język inny i wpisze język śląski. Dokładnie tak jak 10 lat temu, kiedy narodowość śląską i posługiwanie się językiem śląskim w swoim domu zaznaczyło kilkaset tysięcy osób. I co – i nic. Kolejna stracona dekada, kolejne próby uznania języka śląskiego i Ślązaków za mniejszość etniczną w polskim Parlamencie spełzły na niczym – przewiduje Łukasz Kohut.

W związku z tym poseł do Parlamentu Europejskiego proponuje spotkanie prezydentowi. Chce podczas szczerze porozmawiać o Śląsku i Ślązakach.

Jak sam Pan wielokrotnie wspominał podczas swoich wizyt w naszym hajmacie: Śląsk jest wartością dla Polski. Dodam od siebie – Śląsk jest wartością dla całej Unii Europejskiej. Dlatego jako Poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska i całego województwa śląskiego, proponuję spotkanie w dogodnym dla Pana terminie, miejscu (Warszawa, Śląsk czy Bruksela) i szczerą rozmowę o Śląsku i Ślązakach - o trudnej historii tej ziemi, jak i o rzeczach wspólnych, które nas łączą i pozwalają budować porozumienie – czytamy w liście.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Projekt bez tytułu

Język śląski pojawił się w Parlamencie Europejskim

Spotkanie ws. języka śląskiego i Ślązaków w Parlamencie Europejskim

O języku śląskim i Ślązakach w Parlamencie Europejskim

Slaska sztama

Billboard promujący narodowość śląską i język śląski już...

Laptopy

Narodowy Spis Powszechny 2021. Zadeklaruj narodowość śląską

197956353 561228154914126 5056252797213677665 n

Śląsk i Kraj Morawsko-Śląski będą współpracować

Szyb warszawa ii katowice

Wieże szybowe w nowej odsłonie

Slaski pakiet dla przedsiebiorcow

Pieniądze dla śląskich przedsiębiorców. Nowe dotacje od...