Europoseł ze Śląska Łukasz Kohut apeluje do UE o odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT

Łukasz Kohut, eurodeputowany ze Śląska, przygotował projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie odcięcia Rosji od systemu bankowego SWIFT.

Fb Łukasz Kohut
Łukasz Kohut

Projekt rezolucji w sprawie odcięcia Rosji od systemu SWIFT przygotował europoseł Łukasz Kohut. Apeluje jednocześnie do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej o podjęcie stanowczych kroków w tej sprawie.

- Sankcje na Rosję muszą być tak samo silne, jak jej agresja na Ukrainę. Dlatego przedłożyłem w Parlamencie Europejskim rezolucję, która wzywa wszystkie państwa UE do wyłączenia Rosji z systemu bankowości SWIFT. Tylko mocne sankcje, mogą powstrzymać eskalację wojny - mówi Łukasz Kohut

Czytamy w tym projekcie:

Parlament Europejski (...)

A. Mając na uwadze trwającą inwazję Rosji na terytorium Ukrainy, która jest bezprawnym i agresywnym działaniem łamiącym pokojowe porozumienia międzynarodowe.

B. Mając na uwadze fakt, że państwa członkowskie UE oraz NATO potępiły działania wojenne Rosji i nałożyły częściowe sankcje na Federację Rosyjską.

C. Biorąc pod uwagę, że państw unijne rozważają odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT, jednak nie zdecydowały się do tej pory na nałożenie tej sankcji:

1. Wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do natychmiastowego odcięcia Rosji od systemu SWIFT.

2. Wzywa Komisję Europejską do bezzwłocznego przedstawienia państwom członkowskim UE propozycji wyłączającej Federację Rosyjską z systemu bankowego SWIFT oraz wzywa Radę Unii Europejskiej do zaakceptowania i wdrożenia wspomnianych sankcji.

System SWIFT to międzynarodowy system płatności międzybankowych, pozwalający na wykonywanie transferów finansowych na całym świecie.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tablica nad drogą, Katowice

"Witamy" po rosyjsku zniknęło z tablic nad drogami

Tytuł Honorowy Obywatel Miasta Katowice otrzymał Piotr Uszok fot Sławomir Rybok

Piotr Uszok Honorowym Obywatelem Katowic

Konferencja Niedzielskiego pomoc dla ukrainy

Adam Niedzielski o zaangażowaniu kraju w pomoc Ukrainie

Bogusław Ziętek

Ziętek: Nowa ustawa o górnictwie to niedozwolona pomoc

Komoniewski i Kopiec

Nowa Lewica wybrała. Kto objął stery w województwie śląskim?

Katowice

Katowice mogą stracić 160 mln zł na Polskim Ładzie

197956353 561228154914126 5056252797213677665 n

Śląsk i Kraj Morawsko-Śląski będą współpracować