Fala powraca! Zapadła decyzja w sprawie basenów w Parku Śląskim

Fala park slaski

Wiemy, co stanie się z zapomnianym kąpieliskiem w Chorzowie. Właściciele postanowili wskrzesić podupadłą działalność.

Znana na całym Śląsku

Słynna Fala to kompleks basenów otwartych, który pamięta jeszcze czasy PRL. Jej nazwa pochodzi od jednej z największej wówczas atrakcji tego miejsca - sztucznej fali. Kąpieliska oddano do użytku w 1966 roku. Wtedy też padł rekord przybyłych gości. Odwiedziło je aż 30 tysięcy osób, co wydaje się nieprawdopodobne, ponieważ konstruktorzy spodziewali się maksymalnie 15 tysięcy. Kolejny już raz udowodniono wówczas, że "Polak potrafi". Żeby maksymalnie wykorzystać możliwości infrastruktury, zimą tafla basenu zamieniano w lodowisko. Kompleks cieszył się dużą popularnością wśród Ślązaków.

Niestety w początkach lat 2000 sytuacja zaczęła się pogarszać. Najpierw ograniczono funkcjonowanie basenów tylko do okresu letniego. W późniejszym czasie zaczęto zamykać kolejne zbiorniki i infrastrukturę towarzyszącą. Działo się tak z powodu ich złych warunków technicznych. W końcu w 2014 roku zamknięto ostatni obiekt. Mimo prób ratowania parkowej atrakcji, nie udało się przywrócić jej dawnej sławy.

Otworzą Falę!

Zarząd Parku Śląskiego ogłosił, że zamierza reaktywować kompleks. Po wielu wahaniach oraz przemyśleniach zdecydowano się na odnowienie starej infrastruktury.

- Rozważane były inne lokalizacje jak tereny po ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej, tereny po ogródkach rekreacyjnych od ul. Agnieszki, czy też teren po Hotelu PTTK - tłumaczy Dagmara Piskorz, rzecznik prasowa Parku Śląskiego. - Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych z przedstawicielami stowarzyszeń reprezentujących zainteresowane strony, wsłuchując się w głos społeczny, zapadła decyzja budowy kąpieliska na terenie dotychczasowego obiektu - dodaje.

Właściciele infrastruktury podkreślają, że o takim wyborze przesądziło kilka czynników. Oprócz opinii użytkowników wzięto także pod uwagę ukształtowanie terenu i jego nasłonecznienie. Pamiętano także o uwarunkowaniach historycznych.

Co nowego?

Koszt remontu kąpieliska Fala szacowany jest na 30 milionów złotych. Fundusze te pochodzą z budżetu Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 226 milionów złotych. Baseny przejdą zasadniczą modernizację, ale pozostaną obiektami odkrytymi. Ich ostateczny kształt poznamy po zakończeniu konkursu architektonicznego i prac projektowych. Kiedy będziemy mogli korzystać z nowych basenów? Planowaną datą otwarcia atrakcji pozostaje maj 2023 roku.

- Kompleks będzie gruntownie przebudowany, dzięki czemu mamy możliwość zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą na zredukowanie kosztów w stosunku do kosztów funkcjonowania dotychczasowego kąpieliska - oświadcza Dagmara Piskorz.

fot. Park Śląski

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: