Festiwal rękodzieła na Odpuście u Babci Anny. Letnia edycja Jarmarku na Nikiszowcu w Katowicach

Dziś, 25 lipca 2021 roku, odbywa się „Odpust u Babci Anny”. Letnia edycja Jarmarku na Nikiszowcu w Katowicach będzie trwała od godziny 10:00 do 20:00.

Odpust kolorów i rękodzieła

Po roku przerwy, spowodowanej pandemią, organizatorzy – Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych – zdecydowali się na kontynuację tradycji. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest wysokiej jakości rękodzieło. Prócz sztandarowych bud odpustowych, znaleźć tutaj możemy m.in. ręcznie malowane naczynia, miody czy różnorakie ozdoby.

Dostępne są również budki z jedzeniem, piwem oraz kolorowymi, mrożonymi napojami. Całe przedsięwzięcie zachwyca kolorami, Liczba namiotów z dostępnymi smakołykami czy pamiątkami zmusza do zrobienia kilku rund uliczkami, by niczego nie pominąć i wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć.

Pomoc na szczytne cele

Podczas odpustu można pomóc na dwa sposoby. Po pierwsze zorganizowano zbiórkę pieniędzy, której celem jest odremontowanie zniszczonych przez graffiti murów. Pieniądze zbierają wolontariusze przed Centrum Zimbardo i na terenie całego wydarzenia. Poza tym od godziny 12:00 do godziny 16:00 Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza do oddania krwi.

Tegoroczni artyści bez sceny

W tym roku z powodu pandemii zabrakło sceny artystycznej, ale nie zabraknie artystów, którzy zagrają na żywo. O godzinie 13:30 posłuchać będzie można interpretacji tradycyjnych pieśni różnych krajów w wykonaniu Zespołu NIVEL. Music Horizon, czyli połączenie gitary i saksofonu, uraczy nas między innymi standardami jazzowymi tuż o godzinie 14:30. Dwie godziny później laureat wielu muzycznych nagród, Maciej Gucik muzykant, zaprezentuje autorskie utwory. Na zakończenie o godzinie 18:00 wystąpi Chór Mieszany Ogniwo, wykonujący muzykę klasyczną, ludową i rozrywkową.

Udogodnienia dla najmłodszych

Dla najmłodszych również nie zabrakło atrakcji na skwerze Zillmanów trwały darmowe zajęcia muzyczne dla dzieci. Starsze pociechy mogą skorzystać z karuzeli krzesełkowej, tuż obok niej zakupić można kolorowe, napełniane helem balony.

Utrudnienia w ruchu

Ze względu na sytuację pandemiczną postanowiono poszerzyć obszar wydarzenia, a z tym wiąże się wzrost ulic wyłączonych z ruchu samochodowego. Nie przejezdne są ulice:

  • Ul. Nałkowska od skrzyżowania z ul. Szopienicką,
  • Ul. Krawczyka,
  • Ul. Rymarska,
  • Cały Plac Wyzwolenia,

Ograniczenia w ruchu będą trwały do północy, nie dotyczy to jednak mieszkańców Nikiszowca, którzy to wjechać mogą od ulicy Szopienickiej za okazaniem specjalnej wjazdówki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon