Film, muzyka, edukacja. Rozpoczyna się Festiwal Transatlantyk

Transatlantyk katowice 1

Już w czwartek w Katowicach rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk. Przed nami osiem dni kinematograficznych atrakcji.

Wielkie kino w stolicy Śląska

1 października Katowice staną się stolicą kina światowego. Po raz dziesiąty w naszym kraju będą gościć wybitni reżyserzy oraz kompozytorzy. Hasłem tegorocznej edycji stanie się "Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs". Organizatorzy przyznają, że do wyboru tego tematu zainspirowała ich globalna epidemia. Podczas wydarzenia wytrawni kinomani będą mieli okazję do zapoznania się z najnowszymi dziełami filmowymi oraz ponadczasowymi nagraniami, które na zawsze zapisały się w historii. Tym razem na miejsce Transatlantyku wytypowano Katowice.

- Ogromnie się cieszę z tego śląskiego debiutu i jednocześnie mam świadomość jego historyczności, bo świat stanął na głowie - oświadcza Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor festiwalu. - Pandemia odebrała nam możliwość bycia razem, co jest naturalne dla takiego wydarzenia jak festiwal. Chcemy zatem podczas jego trwania rozmawiać o pandemii, jak i o innych sprawach – dodaje.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji eventu pojawią się znani goście. Wśród nich Ken Loah - kontrowersyjny reżyser filmowy o socjalistycznych poglądach. Jego produkcje doceniano podczas festiwali BAFTA, Cannes, czy MFF w Wenecji. Podczas Transatlantyku zobaczymy pięć filmów Loaha: "Jestem Joe", "Kes", "Nie ma nas w domu", "Riff-Raff", "Wiatr buszujący w jęczmieniu". Do Katowic zawita także William Friedkin, który wyreżyserował "Egzorcystę". Artysta poprowadzi masterclass.

Festiwal zostanie podzielony na kilka bloków tematycznych. Każdy z nich będzie reprezentował inny rodzaj kina lub odmienną tematykę. Pojawi się także specjalny dział dziecięcy. W zależności od upodobań, twórcy festiwalu zapraszają do sekcji:

  • Nowe Kino - 2020 rok nie obfitował w premiery, ale mimo wszystko inicjatorom projektu udało się zebrać 28 filmów. Prezentowano je także podczas innych międzynarodowych festiwali.
  • Konkurs Polskich Krótkich Metraży - Dla gości wybrano najlepsze spośród 200 zgłoszeń "shorty". Wszystkie z nich są efektem tegorocznej pracy polskich reżyserów.
  • Pokazy specjalne - Koordynatorzy eventu zapraszają na seanse dwóch bardzo specyficznych produkcji. Towarzyszyć im będzie debata “Kazimierz Kutz a Śląsk – co dalej” oraz Masterclass Williama Friedkina.
  • Kalejdoskop - Widzowie poznają najnowsze filmy, których premiery odbywały się pojedynczo podczas innych wydarzeń kulturalnych. Znajdziemy tutaj "Dolinę Bogów", a także "Pollywood".
  • Historie kina: Kultura wstrząsu - Blok odwołuje się do tegorocznego hasła przewodniego festiwalu. Pokazuje dzieła, które w różny sposób dotykają tematu przełomu, zmiany czy rewolucji w życiu człowieka.
  • Zbliżenie: Ken Loah - Na odbiorców czeka pięć projektów znanego artysty, w których przejawia się jego sympatia wobec socjalistycznych ideałów. Twórczość opowiada zarówno o czasach współczesnych, jak i ociera się o kino historyczne.
  • Nowa Energia - Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele polskie kino zawdzięcza absolwentom katowickiej Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego. Podczas wydarzenia widzowie zostaną zaznajomieni z filmami śląskich reżyserów.
  • Kino nocą: Solo - Ta sekcja zarezerwowana dla gości o mocnych nerwach. W jej ramach ukaże się pięć słynnych horrorów, a wśród nich "Mortal", "Relikt" i "Wander".
  • Filmowy Klan Urwisów - Na festiwal zaproszeni są także mali widzowie. Przygotowano dla nich osobne projekcje, takie jak: "Tajemniczy ogród" czy "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię". Prezentowane filmy nie należą może do najłatwiejszych w odbiorze, ale z pewnością na długo pozostaną w pamięci odbiorców.

Wyróżnienia dla najlepszych

Transatlantyk to nie tylko kino lecz także muzyka. Nie zapominajmy, że głównym koordynatorem festiwalu jest laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową "Marzyciela". Piękne kompozycje usłyszymy podczas gali otwarcia i zamknięcia wydarzenia. Odbędzie się także Transatlantyk Instant Composition Contest, podczas którego pianiści tworzą muzykę do aktualnie pokazywanej im sceny. Wyróżnienia zostaną także rozdane zwycięzcom Nagrody Publiczności (w sekcji Nowe Kino) oraz Nagrody Głównej (w Konkursie Polskich Krótkich Metraży).

- Cieszy nas, że mimo tak wielkiego utrudnienia w produkcji filmów, jakim dla twórców okazała się pandemia, polscy młodzi reżyserzy i reżyserki zgłosili do konkursu blisko 200 krótkich metraży - tłumaczy programer Bartek Pulcyn. - Selekcja była dla nas w tym roku naprawdę ekscytującym zadaniem! Polskie kino krótkometrażowe jest w znakomitej formie. Na festiwalowych widzów czeka prawdziwa filmowa uczta skomponowana z najlepszych „shortów” ostatniego roku - zapowiada.

Organizatorzy zapraszają także na szereg wydarzeń towarzyszących. W tym roku Transatlantyk będzie miał miejsce na dwóch płaszczyznach: w Internecie oraz przestrzeni kinowej. Pokazy i koncerty odbędą się w Kinoteatrze Rialto, Kinie Światowid, Filharmonii Śląskiej, Rondzie Sztuki, NOSPRze oraz w Muzeum Śląskim.

fot. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk

Transatlantyk katowice 1

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: