Film "Niemczyk. Ostatni Buntownik Architektury" można obejrzeć w kinie Kosmos 18 listopada

Pokaz filmu dokumentalnego o Stanisławie Niemczyku, wybitnym architekcie ery powojennej, projektancie m.in. wielu budynków w Tychach, oraz rozmowa z autorami filmu odbędzie się w czwartek 18 listopada 2021 r. w kinie Kosmos w Katowicach.

ARC
Kadr z filmu o Stanisławie Niemczyku

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka "Niemczyk. Ostatni Buntownik Architektury" można będzie obejrzeć w czwartek, 18 listopada 2021 r. o godz. 18.00 w kinie Kosmos w Katowicach (ul. Sokolska 66). Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki, do pobrania za pośrednictwem strony www.filmowa.net

Będzie to nie tylko pierwszy pokaz tego dokumentu w Katowicach, ale również okraszony dyskusją z twórcami filmu o postaci Stanisława Niemczyka, wybitnego architekta ery powojennej.

Twórca kultowych budynków nie tylko w Tychach

Niemczyk był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in.

  • pw. Ducha Świętego w Tychach - jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego,
  • Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach,
  • powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

- Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu.

Twórczość Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje w nieszablonowy sposób twórczość projektową Stanisława Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury.

Wśród rozmówców znaleźli się czołowi, nie tylko śląscy, współcześni architekci: Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak.

Nieco inne światło na postać i dziedzictwo projektowe bohatera filmu rzucają perspektywy historyka dr. Sebastiana Rosenbauma, reportażystki Doroty Brauntsch (autorki książki „Domy bezdomne”) i filozofki Ewy Chudyby.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Magdalena Majcher 2

Śląska Erin Brockovich. Ukazała się "Doktórka od familoków"

Galeria artystyczna katowice krystyna bochenek 2

Wystartował plebiscyt „Galeria Artystyczna 2023”

Plac wolnosci katowice cokol

Plac Wolności w Katowicach jak Trafalgar Square?

Laury dla ludzi kultury od marszałka woj śląskiego

Zbigniew Rokita i Agata Duda dostali Laury dla ludzi kultury

Fortepian na Placu Kwiatowym

Katowice kupiły 3 całoroczne zewnętrzne fortepiany