Funzeum – miejsce wypełnione światłem i kolorem

Wakacje to ten czas w roku, w którym Ślązacy nie tylko wyjeżdżają na długo wyczekiwane urlopy, ale również chętnie odkrywają lokalne zabytki i atrakcje. Jednym z takich miejsc jest gliwickie Funzeum, które może i jest obiektem nowym, ale z miejsca oczaruje zarówno małych jak i dużych. Kolorowe i świetlne ekspozycje nie tylko rozbudzają wyobraźnię, ale przedstawiają zjawiska naukowe w zupełni nowej odsłonie. Poznajcie je.

Dlaczego warto odwiedzić Funzeum?

Powodów jest mnóstwo, ale po kolei. Funzeum mieści się przy ulicy Pszczyńskiej 315 w Gliwicach, czyli na terenie Parku Handlowego Europa Centralna. Dojazd dla Ślązaków nie jest problematyczny, a miejsc parkingowych jest pod dostatkiem. Naturalnie nasuwa się pytanie, co wyróżnia Funzeum od innych atrakcji? Po pierwsze, Funzeum to nieoczywiste miejsce, które na powierzchni blisko 4000 m2 skupia ponad 50 interaktywnych instalacji oraz kreatywnych elementów. Wykorzystane cyfrowe technologie tworzą efekt wizualny, który na długo zapada w pamięć. Inspiracją do stworzenia tak, niesztampowego miejsca było m.in. jedno z największych muzeów sztuki cyfrowej na świecie – TeamLab Borderless w Tokio.

W Funzeum nuda nie istnieje. Instalacje nie są przykryte warstwą kurzu i oddzielone szybą od odwiedzających. Goście mogą usiąść na wielu eksponatach, a do części z nich można po prostu wejść!

Funzeum

Miejsce wypełnione światłem i kolorem

Zgadza się! To właśnie światło i kolor odgrywają w tym miejscu na Ziemi pierwsze skrzypce. Funzeum w Gliwicach tworzą dwie multimedialne wystawy – „Kolorów” z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi oraz wystawa „Światła”, przedstawiająca naturalne jak i sztuczne światło w zupełnie nowej odsłonie. Goście odwiedzający obiekt rozpoczynają przygodę z niezwykłym światem wyobraźni właśnie od wystawy „Koloru”. Składa się ona z 32 instalacji, które powalają nawiązać kontakt z każdym, przedstawionym kolorem.

Odwiedzający mogą nie tylko liczyć na wyśmienitą zabawę, ale również mogą zapoznać się z licznymi, naukowymi ciekawostkami. Dobrym przykładem jest kolor pomarańczowy. Jak się okazuje jest jedną z barw widmowych znajdująca się między światłem żółtym i czerwonym. Długość jego fali elektromagnetycznej to 590 – 625 nm, z kolei jego częstotliwość to 480 – 510 THz. Naukowym ciekawostką wtórują interaktywne instalacje jak „Przesuwane szkła” czy „Kolorowe projektory”. Osoby odwiedzające Funzeum rozwiążą tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, a także dlaczego kolor danego obiektu zmienia się pod wpływem temperatury. Wystawa kolorów przedstawia wiele ciekawostek z historii ludzkości. Okazuje się, że żółty barwnik pojawił się już w jaskini Lascaux i jest jednym z najstarszych kolorów używanych przez ludzkość.

Funzeum

Po kolorze, czas na światło

„Światło” to druga, stała wystawa, która czeka na gości Funzeum. To właśnie w niej odnaleźć można eksponaty związane ze światłem, odbiciem oraz lustrami. Pierwsza strefa robi piorunujące wrażenie. Goście wyposażeni w specjalne okulary 3D odkrywają strefę fluo. Tańczące przed nimi kolory, efekty świetlne rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do dalszego odkrywania świetlnych tajemnic, zwłaszcza zjawiska luminescencji (tzn. emisja fal świetlnych przez niektóre ciała).

Wystawa „Światła” przeniesie gości do wnętrza dużego kalejdoskopu, a pokoje typu Infinity Room, liczących blisko 300 lampek zmieniających kolor, będą odbijać się w taflach luster o powierzchni 100m2. Dobra zabawa, gwarantowana.

Funzeum

Pianino, fluorescencyjny las i wiele więcej!

Funzeum nie tylko uczy, ale również pozostawia sporo miejsca na dobrą zabawę. Odwiedzając interaktywne muzeum należy bacznie wypatrywać podłogowego pianina, którego długość liczy aż 12 metrów. Cóż, aby zagrać na tak, ogromnym instrumencie i to z podświetlanymi klawiszami trzeba się nieźle napracować. Na uwagę zasługują również niezwykłe scenerie jak:

  • Fluorescencyjny las,
  • Sala księżycowa,
  • Planeta przerośniętych kwiatów,

i wiele więcej. Zwiedzający łaknący naukowych ciekawostek powinni zapoznać się z tablicami edukacyjnymi rozmieszczonymi na terenie obiektu. Dlaczego? Tabliczki nie tylko wyjaśniają dane zjawiska, ale dodatkowo przedstawiają informacje o różnych, ciekawych zagadnieniach.

Kolorowe jak i świetlne instalacje przyciągają uwagę zarówno dużych jak i małych gości.

Warto podkreślić, że Funzeum działa od kilku miesięcy, ale i to pełną parą! Gliwicki obiekt zajął 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie Top Atrakcje 2022 w kategorii Nowości i odkrycia. Co za tym idzie, jeżeli jeszcze ktoś nie odwiedził jeszcze tego niezwykłego miejsca łączącego rozrywkę, edukację, technologię cyfrową to z pewnością powinien je odwiedzić w najbliższym czasie i to z aparatem fotograficznym bądź smartfonem w dłoni!

Funzeum to miejsce, w którym nuda nie istnieje!
Funzeum zaprasza!

ul. Pszczyńska 315
44-100 Gliwice
Tel. 518 080 422
e-mail: gliwice@funzeum.pl

WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon