Futurystyczna opowieść o Katowicach po katastrofie ekologicznej na deskach Teatru Śląskiego

W ramach Katowickiej Rundy Teatralnej w Teatrze Śląskim w niedzielę 23 stycznia zobaczymy spektakl "ZEN_IT" Teatru ROBIMY. Ta futurystyczna opowieść o Katowicach po katastrofie ekologicznej.

Katowicka Runda Teatralna to cykliczny projekt teatralny prowadzony przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek. Jego celem jest wsparcie młodej rodzimej dramaturgii poprzez organizację warsztatów pod okiem wybitnych dramatopisarzy i dramatopisarek.

Powstałe w ramach tego etapu teksty są następnie realizowane przez teatry nieinstytucjonalne z województwa śląskiego. Do drugiej edycji projektu został zaproszony również Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, który w ramach finałowego pokazu powstałych spektakli fundował Nagrodę Specjalną w postaci prezentacji jednego z przedstawień na swojej scenie.

"ZEN_IT" na Scenie w Galerii

Laureatem Nagrody Specjalnej został spektakl „ZEN_IT” według tekstu Karoliny Fortuny w reżyserii Pauliny Prokopiuk, zrealizowany przez grupę studentów i studentek Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Właśnie ten spektakl będzie można obejrzeć na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego (Galeria Katowicka) w niedzielę 23 stycznia 2022 r. o godz. 19.00. Bilety kosztują 15 i 20 zł.

Jak mówił w uzasadnieniu Nagrody Miłosz Markiewicz, kierownik literacki Teatru Śląskiego, „jest to przedstawienie, które niesie ze sobą olbrzymi pozytywny ładunek energetyczny, choć temat, z którym się mierzy, jest niezwykle poważny”.

Futurystyczna opowieść o Katowicach

Ta futurystyczna opowieść o Katowicach po katastrofie ekologicznej jest jednocześnie historią intymną, zwracającą uwagę widzów na siłę, jaką możemy czerpać z relacji rodzinnych – nawet tych najdziwniejszych – w obliczu kryzysu.
Pomimo młodego wieku realizatorów i realizatorek, spektakl został przygotowany z dbałością o profesjonalizm, a nad całością czuwał reżyser spektaklu „Rosemary” z repertuaru Teatru Śląskiego, Wojciech Faruga.

Współtwórcy

Reżyseria: Paulina Prokopiuk

Tekst: Karolina Fortuna

Muzyka: Stanisław Leśniewski

Scenografia: Łukasz Wójtowicz

Światło: Wojciech Kałuża

Kostiumy: Magdalena Malik

Inspicjent: Monika Kołodziejska

Tutor: Wojciech Faruga

Produkcja Katowice Miasto Ogrodów, Fundacja Klub Kontra w Bytomiu

Współpraca: Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

Występują:

Córka: Paulina Sajda

Ojciec: Mateusz Wierzbicki

Pani z MOPSU: Magdalena Malik

Pacjent: Jakub Pewiński

Joanna: Monika Jarosińska

Podczas II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej spektakl otrzymał:

  • GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu, z uzasadnieniem: za spójność wszystkich środków wyrazu ( ze szczególnym uwzględnieniem ruchu scenicznego), brawurowe poczucie humoru i dystans.
  • Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Pauliny Prokopiuk, z uzasadnieniem: za pracę z zespołem aktorskim, sugestywność własnej interpretacji, która szła w parze z szacunkiem do tekstu.
  • Nagrodę Specjalną dla aktorów i aktorek, za zespołową pracę aktorską.
  • Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Nagrodę Specjalną Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon