Popiersie

Galeria Artystyczna 2021. Kto został doceniony w tym roku w Katowicach? Sprawdź

Wiemy kto dołączy do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim. Miasto Katowice ogłosiło wyniki tegorocznego plebiscytu.

Co roku Katowice organizują plebiscyt, który ma na celu uhonorowanie ludzi świata kultury i zasłużonych dla Śląska. Decydują mieszkańcy, biorąc udział w głosowaniu online lub tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice. Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Ponad 4,5 tys. Mieszkańców zagłosowało w tegorocznej edycji plebiscytu „Galeria Artystyczna 2021”. Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku został wybrany Józef Świder

Aż 41% mieszkańców wskazało, że to Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Będzie także rzeźba Kazimierza Kutza

W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

Krzysztof Uniłowski zostanie upamiętniony tablica pamiątkową

Przypomnijmy, że z powodu pandemii w ubiegłym roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Środki finansowe zabezpieczone wcześniej na zadania związane z organizacją Galerii Artystycznej zostały przeznaczone na inne przedsięwzięcia, a decyzja o wyborze postaci została odłożona w czasie.

Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Krzysztof Uniłowski był poważanym i lubianym wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego. Zostanie uhonorowany tablicą pamiątkową. We wrześniu 2021 roku, w rocznicę nadania Katowicom praw miejskich, zostaną więc odsłonięte rzeźby Józefa Świdra oraz Kazimierza Kutza, a także tablica pamiątkowa poświęcona Krzysztofowi Uniłowskiemu.

W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

fot. UM Katowice

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: