Wizualizacja ul Dworcowej 1024x720

Gorąca strona mocy - pełzająca betonoza – czyli: podest zamiast największego drzewa na Dworcowej.

Nagrzane miasto, parzące powietrze i połacie ciepłego betonu pod stopami. Jest tak przyjemnie, że człowiek najchętniej uciekłby do... lasu.

Niedawno pisaliśmy na naszym portalu o przebudowie Dworcowej (link tutaj). Na wizualizacji stworzonej przez architektów w centralnej części placu znajduje się wielki buk, jednak miasto wprowadziło zmiany w projekcie. Niby chodzi tylko jedno drzewo z ponad pięćdziesięciu, ale problem jest nieco głębszy.

To symboliczne, że zamiast drzewa w centrum placu, będzie podest - na przykład na bożonarodzeniową choinkę. Będzie on spełniał także określone funkcje w czasie imprez, które mają być tam organizowane - takie są tłumaczenia miasta, w związku ze zmianami w projekcie Sam projekt obfituje również w połacie płyt chodnikowych.

Skalne miasta

Mamy jako społeczeństwo pewien dylemat. Z jednej strony każde miasto potrzebuje jakiegoś placu na wydarzenia miejskie i koncerty. Z drugiej: wielka połać asfaltu lub kostki brukowej, poza czasem wspomnianych imprez , odstrasza i zniechęca do przebywania na niej.

Oczywiście możnemy próbować równoważyć te dwa elementy, jednak jak pokazuje Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, obecnie w mentalności budujących zdecydowanie wygrywa betonowa strona mocy (zdjęcia na końcu artykułu). Drzewa pełnią często funkcję, nomen omen, kwiatka do kożucha w centrach miejscowości.

Zasadź sobie klimatyzację

Także naukowcy zwracają uwagę, na rolę drzew w przestrzeni miejskiej. W programie TVN 24 prof. Krzysztof Błażejczyk z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę, że:

- Drzewa mają jakąś masę zieleni, z której paruje woda i ta parująca woda obniża temperaturę (...) W miejscach, gdzie jest dużo drzew, wyspa ciepła potrafi być o dwa, trzy stopnie Celsjusza mniejsza, niż w miejscach, które są drzew pozbawione. W skrajnych sytuacjach pogodowych ta różnica dochodzi do dziewięciu, dziesięciu stopni.

Jednak pamiętajmy, iż drzewo drzewu nierówne. Małe sadzonki dopiero za kilkadziesiąt lat (jak nie więcej), będą w pełni spełniać swoje funkcje. W rozmowie z PAP dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego stwierdził: jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków.

Nowa nadzieja

Katowice i tak zrobiły krok do przodu. Na głównym rynku długo nie było nie żadnych drzew. Dopiero nie tak dawno pojawiły się przy nowo wybudowanym pasażu, oraz na placu w pobliżu Urzędu Miasta. Czy na Dworcowej będzie lepiej?

czytaj dyskusję

Polecamy: