Górnicy będą protestować w Warszawie już dzisiaj. Związki zawodowe niezadowolone z transformacji energetycznej

Tysiące niezadowolonych górników i pracowników sektora energetyczno-górniczego pojawi się dzisiaj, w środę 9 czerwca 2021 r. w Warszawie. Będą protestować. Manifestujący twierdzą, że rząd łamie zasady współpracy ze stroną związkową oraz jawnie łamie prawa pracownicze.

Przypomnijmy, że decyzją Ministerstwa Aktywów Państwowych zostaną wydzielone spółki energetyczne elektrowni węglowych i kopalnie do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jest jednak wiele niewiadomych, dlatego też związki zawodowe działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych oraz ciepłowniczych w grupach kapitałowych PGE, Tauron, Enea i Energa powołały 11 maja Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

CZYTAJ TAKŻE: Związkowcy Taurona będą strajkować? Sytuacja w spółce coraz bardziej napięta

Związkowcy zarzucają, że transformacja jest źle zaplanowana, z drugiej strony zgadzają się, że jest potrzebna. Tylko nie w formie drastycznego odejścia od węgla i zamknięcia kopalń. Zwłaszcza nie w smak im koncepcja połączenia największych spółek energetycznych.

– Mówimy weto planom łączenia Tauronu i PGE jako firm. Musimy się spotkać jako strony społeczne i porozmawiać o transformacji. Plany transformacji nie były przedyskutowane z narodem. Nikt nie mówi, o ile wzrosną ceny energii. Słyszymy tylko, że to będzie dla naszego dobra. My w grupie Tauron nie możemy się na to zgodzić. To okradanie gospodarki, Śląska i całej Polski - przekonuje Bogdan Tkocz z komitetu protestacyjno-strajkowego Taurona

Górnicy i pracownicy sektora energetyczno-górniczego będą strajkować w Warszawie

Strajk zaplanowano na środę 9 czerwca, punktualnie o godz. 12. Manifestujący mają spotkać się przed Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce (ul. Jasna 14/16a). Następnie protestujący przejdą przed siedziby:

  • Ministerstwa Aktywów Państwowych,
  • Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii,
  • Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

F Kl3e ZB Xw A Iyi ZE

Los ojczyzny oddany w ręce Matki Boskiej Częstochowskiej

Łukasz Kohut

Rezolucja ws. uznania języka śląskiego już blisko?

Konferencja prasowa Dobromira Sośnierza, plac Sejmu Śląskiego w Katowicach

Katowice nieprzyjazne kierowcom. „Prezydent nam dokucza”

Premier M Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach

Parkowanie

W Katowicach zmieni się polityka parkowania.

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Kiedy i gdzie?

Expo Dubaj 2020

Śląsk na Expo 2020 Dubai