Gruntowna modernizacja czeka jedną z ulic osiedla Nikiszowiec w Katowicach, ul. Ficka. Przebudowa nawierzchni jezdni, chodników oraz wjazdów

Wkrótce drogowcy pojawią się na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Jedną z ulic osiedla, ul. Ficka, czeka gruntowna modernizacja.

KAW
Ulica ficka nikiszowiec katowice

Ulicę księdza Alojzego Ficka na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach czeka modernizacja, obejmująca przebudowę nawierzchni jezdni, chodników oraz wjazdów, na odcinku od ul. Giszowieckiej do ul. Garbarskiej.

Inwestycja zostanie przeprowadzona zgodnie z warunkami wydanymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dlatego nawierzchnia jezdni zostanie wykonana z kostki kamiennej granitowej, ograniczonej krawężnikami kamiennymi. Z takiej kostki, choć w mniejszym rozmiarze, zrealizowane zostaną także wjazdy. Z kolei do realizacji chodników – podobnie jak na ul. Nałkowskiej czy pl. Wyzwolenia – zostaną wykorzystane płyty granitowe oraz kostka granitowa. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 75 dni kalendarzowych na przeprowadzenie prac.

Ulica Ficka, Katowice Nikiszowiec
Ulica Ficka, Katowice Nikiszowiec

Patron ulicy, która będzie remontowana, ksiądz Alojzy Ficek (1790-1862) był duchownym i działaczem narodowym, aktywnym na terenie Górnego Śląska (głównie w Piekarach Śląskich). Zainicjował akcję duszpasterską przeciwko pijaństwu.

Osiedle Nikiszowiec to jedno z najlepiej zachowanych górnośląskich osiedli patronackich, czyli kolonii budowanych przez przemysłowców, czy to prywatnych czy koncernów, dla pracowników swoich zakładów przemysłowych - głównie hut i kopalń. I właśnie dla górników kopalni węgla kamiennego koncernu Georg von Giesches Erben zbudowano na początku XX wieku osiedle Nikiszowiec. Zaprojektowali je kuzyni Emil i Georg Zillmannowie. Nazwa kolonii wzięła się od Szybu Nikisz (obecnie szyb Poniatowski), a w zasadzie od szybu Nickisch - od barona Friedricha Nickisch von Rosenegka.

Straz pozarna piana

Może Cię zainteresować:

Industriada odbędzie się w ośmiu punktach Katowic. W programie koncerty, happening, piana party

Autor: Redakcja

02/05/2024

Nikiszowiec w latach trzydziestych XX wieku 5

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca z lat 30. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy, my je pokolorowalismy

Autor: Patryk Osadnik

14/01/2024

Grzegorz chudy nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

"Bebok wcale straszny nie jest, tylko strasznego udawał". Grzegorz Chudy o bebokomanii i modzie na Nikiszowiec

Autor: Szymon Karpe

24/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon