GW: Lewica wybrała swoją jedynkę w Katowicach

Ballot black and white black and white 1550337 1024x683

Gazeta Wyborca twierdzi, że poznała lidera listy Lewicy (wspólny komitet Razem-Wiosny-SLD) w Katowicach.

Według gazety na pierwszym miejscu znajdzie się Maciej Konieczny z Partii Razem. Jest on członkiem zarządu krajowego tego ugrupowania. Pochodzi z Gliwic, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez pewien czas pracował w Wielkiej Brytanii; ostatecznie osiadł w Warszawie. Obecnie zajmuje się doradztwem w zakresie partycypacji publicznej. Wcześniej pracował jako m.in. magazynier, pracownik fizyczny, tłumacz, ochroniarz oraz dziennikarz. Ma 39 lat.

Zmiana stron

Portal wp.pl pisząc o karierze politycznej Macieja Koniecznego podaje pewien dość ciekawy szczegół. Podobno: jako nastoletni chłopak miał poglądy prawicowe i zetknął się ze środowiskiem narodowców.

Później jednak podążył zupełnie inną drogą. Był członkiem Młodych Socjalistów, a następnie Partii Zielonych. Z jej ramienia startował w wyborach do europarlamentu. W 2015 roku założył wraz z innymi partię Razem. Tego samego roku w wyborach do sejmu startował z Gdańska. W maju próbował dostać się do parlamentu europejskiego z naszego okręgu wyborczego.

Pojedynek

Już wcześniej swoich liderów w Katowicach wybrały komitety: Koalicji Obywatelskiej oraz Zjednoczonej Prawicy. Maciej Konieczny zmierzy się z pochodzącym z Wrocławia premierem Mateuszem Morawieckim, oraz z Borysem Budką z Platformy Obywatelskiej. Ten drugi ostatnio kandydował z listy gliwickiej, lecz obecnie mógłby nie uzyskać tam dobrego wyniku. W zeszłym roku posłowie Koalicji zmienili kandydatów na listach wyborczych do Rady Miasta, nie informując o tym części zainteresowanych. Żona Borysa Budki nagle pojawiła się na drugim miejscu.

Premier Mateusz Morawiecki nie kandydował wcześniej do parlamentu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: