Historia ulicy Mariackiej w Katowicach na archiwalnych zdjęciach

Jest w centrum Katowic taka ulica, co nazywa się jak kościół, ale dzisiaj oprócz jego sąsiedztwa w zasadzie nie ma z nim nic wspólnego. Dzisiaj głównie kojarzy się z zakrapianymi imprezami, lub z gęsto rozsianymi barami. Jak na początku XIX w. prezentowała się ta "imprezowa" strona Katowic? Zobacz na zdjęciach.

W katowickiej dzielnicy Śródmieście znajduje się ulica Mariacka, której nazwa pochodzi od górującego nad nią Kościoła Mariackiego. Obecnie spełnia rola deptaka. Zabudowana została w drugiej połowie XIX w. według planu Nepilly'ego z 1875 roku. Rok później nadano jej nazwę Richard Holtzestrasse na cześć, przewodniczącego ówczesnej Radzie Miasta Katowice - Richarda Holtzego. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Mariacka w Katowicach znana była z dużej ilości pracujących kobiet do towarzystwa. Najwięcej z nich można było spotkać przy Hotelu Europejskim, gdzie oczekiwały na klientów.

Czasy współczesne

W 2008 roku przeprowadzono remont ulicy Mariackiej, który kosztował 12 milionów złotych. Rok później na ulicy Mariackiej zaczęły odbywać się cykliczne wydarzenia kulturalne. Obecnie przy ulicy Mariackiej swoje siedziby mają różne firmy, restauracje, agencje i biura, a nawet fundacje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice 22 11 13 T Staniek 0715

Katowicki Nikiszowiec. Tu rządzi geometria. Widać to z góry

Osiedle Tysiąclecia2 jpg

Osiedle Tysiąclecia. Wybudowane wbrew trudnym czasom PRL

20220624 115142

Gwizdak: Dzięki Duńczykowi odrodziła się debata o mieście

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL

Ekospalarnia Kraków

Co ze spalarnią śmieci w Metropolii? Kilka mniejszych

Korfantego koncepcja - tak będzie

Aleja Korfantego zwężona do jednego pasa

Konferencja Silesia 2030

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego