Historia ulicy Mariackiej w Katowicach na archiwalnych zdjęciach

Jest w centrum Katowic taka ulica, co nazywa się jak kościół, ale dzisiaj oprócz jego sąsiedztwa w zasadzie nie ma z nim nic wspólnego. Dzisiaj głównie kojarzy się z zakrapianymi imprezami, lub z gęsto rozsianymi barami. Jak na początku XIX w. prezentowała się ta "imprezowa" strona Katowic? Zobacz na zdjęciach.

W katowickiej dzielnicy Śródmieście znajduje się ulica Mariacka, której nazwa pochodzi od górującego nad nią Kościoła Mariackiego. Obecnie spełnia rola deptaka. Zabudowana została w drugiej połowie XIX w. według planu Nepilly'ego z 1875 roku. Rok później nadano jej nazwę Richard Holtzestrasse na cześć, przewodniczącego ówczesnej Radzie Miasta Katowice - Richarda Holtzego. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Mariacka w Katowicach znana była z dużej ilości pracujących kobiet do towarzystwa. Najwięcej z nich można było spotkać przy Hotelu Europejskim, gdzie oczekiwały na klientów.

Czasy współczesne

W 2008 roku przeprowadzono remont ulicy Mariackiej, który kosztował 12 milionów złotych. Rok później na ulicy Mariackiej zaczęły odbywać się cykliczne wydarzenia kulturalne. Obecnie przy ulicy Mariackiej swoje siedziby mają różne firmy, restauracje, agencje i biura, a nawet fundacje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle Atal Olimpijska Katowice

Nowe osiedle wieżowców Atal Olimpijska w Katowicach

Tympanon Katedra Chrystusa Króla 3

Marcin Zasada: Tympanon na archikatedrze. Absurd

Osiedle przy ul. Korczaka, Katowice

Nowe osiedle z programu Mieszkanie Plus na 500 mieszkań

Kamienica przy Gliwickiej 13, Katowice

Kamienice, przy Gliwickiej 13 i Słowackiego 11, wypiękniały

Kreydtyhipotecznewpolsce

Sprawdź, jak wygląda rynek nieruchomości w Katowicach

ECO City Katowice, wizualizacje kompleksu, Katowice Wełnowiec

Powstaje kompleks biurowy Eco City Katowice

Zielona Ściana Katowice

Zwolnienie od podatku za zielony dach