Historia ulicy Mariackiej w Katowicach na archiwalnych zdjęciach

Jest w centrum Katowic taka ulica, co nazywa się jak kościół, ale dzisiaj oprócz jego sąsiedztwa w zasadzie nie ma z nim nic wspólnego. Dzisiaj głównie kojarzy się z zakrapianymi imprezami, lub z gęsto rozsianymi barami. Jak na początku XIX w. prezentowała się ta "imprezowa" strona Katowic? Zobacz na zdjęciach.

W katowickiej dzielnicy Śródmieście znajduje się ulica Mariacka, której nazwa pochodzi od górującego nad nią Kościoła Mariackiego. Obecnie spełnia rola deptaka. Zabudowana została w drugiej połowie XIX w. według planu Nepilly'ego z 1875 roku. Rok później nadano jej nazwę Richard Holtzestrasse na cześć, przewodniczącego ówczesnej Radzie Miasta Katowice - Richarda Holtzego. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Mariacka w Katowicach znana była z dużej ilości pracujących kobiet do towarzystwa. Najwięcej z nich można było spotkać przy Hotelu Europejskim, gdzie oczekiwały na klientów.

Czasy współczesne

W 2008 roku przeprowadzono remont ulicy Mariackiej, który kosztował 12 milionów złotych. Rok później na ulicy Mariackiej zaczęły odbywać się cykliczne wydarzenia kulturalne. Obecnie przy ulicy Mariackiej swoje siedziby mają różne firmy, restauracje, agencje i biura, a nawet fundacje.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maciej Franta

Franta: "Miasta chorują na powszechny brak planowania"

Donice pod WUG

Na chodniku przed Wyższym Urzędem Górniczym stanęły donice

Ratusz Załęże 2

Ratusz z Katowic zabytkiem! To budynek z 1897 roku

Beata Urych

Prezydent Katowic powołał pełnomocnika ds. klimatu

Na Nowym Nikiszowcu nadal nie ma sklepów

Na Nowym Nikiszowcu nie ma sklepu, fryzjera czy kawiarni

Coal fired power station 3767882 1920

Kto musi złożyć deklarację o tym, czym pali w piecu?

Park wojsko

Żołnierze naprawiają łąkę w Parku Śląskim