Historie Żydów ze Śląska. Spotkanie z Leszkiem Jodlińskim w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

Historyk sztuki Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, specjalizuje się m.in. w historii Żydów ze Śląska. I właśnie temu tematowi będzie poświęcone spotkanie z nim w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

FB Azory
Leszek Jodliński

Leszek Jodliński jest historykiem sztuki, menadżerem kultury, politologiem, muzeologiem, wydawcą, laureatem nagrody im. Wojciecha Korfantego za dokonania w dziedzinie nowoczesnej promocji dziedzictwa kulturalnego.

Był dyrektorem Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach (2008-2013) oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (2016-2019).

"Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska"

Jednym z obszarów jego naukowych zainteresowań jest historia Żydów w naszym regionie. Napisał m.in. książkę "Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska". To opowieść inna od innych, bo opowiada o tym jak żyli i jak przeżyli czas Holokaustu śląscy Żydzi. Jest przywołaniem ich losów, dokonań, życiorysów niezwykłych.

"Juedisches Museum w Berlinie przyjęło nową linię programową, by działać na rzecz tego, aby nie pisać (wyłącznie) o śmierci Żydów europejskich, ale by opisywać to jak żyli, jaką wartość wnosili i wnoszą w życie społeczeństw, których byli/są częścią. Bardzo podoba mi się ta linia programowa. Moja książka, w istocie optymistyczna w tej swojej warstwie, opowiada o tym jak postaciom przeze mnie wybranym udało się przetrwać, wygrać wyścig ze śmiercią, pogardą i zachowując pamięć, trwać i żyć, i dawać świadectwo o tym, co przeszli. To opowieść o zwycięzcach, których mogliśmy nie zauważać lub o nich nic nie wiedzieć (a na pewno zbyt mało). Zachęcam do lektury, do posiadania, do sięgania po nią. Te dni temu szczególnie sprzyjają" - pisze Leszek Jodliński na swoim profilu na Facebooku.

Spotkanie w Domu Oświatowym BŚ w Katowicach

Okazją do porozmawiania z autorem będzie spotkanie, które jest zapowiadane na 23 listopada 2022 (środa) o godz. 18 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12) w Katowicach. Wstęp wolny. Organizatorami spotkania, którego tytuł brzmi "Historie Żydów ze Śląska. Między narracją indywidualną a a portretem zbiorowości" są Klub "Tygodnika Powszechnego" w Katowicach oraz Biblioteka Śląska. Będzie ono też transmitowane na żywo na profilu Biblioteki Śląskiej na Facebooku.

Noc krysztalowa mini

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Bez litości dla uchodźców, czyli co na Śląsku zrobiono dla uciekających Żydów?

Autor: Dariusz Zalega

14/10/2022

Kadr z filmu

Może Cię zainteresować:

Film z czasów Holokaustu. Żydzi z gett w Będzinie i Dąbrowie Górniczej nim zginęli w niemieckim obozie zagłady w Oświęcimiu

Autor: Redakcja

16/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon