Hokeiści GKS-u Katowice zagrają w czarnych strojach upamiętniających pacyfikację kopalni "Wujek"

GKS Katowice chce upamiętnić przypadającą w tym roku 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek". Drużyna hokejowa katowickiego klubu wystąpi w turnieju finałowym Pucharu Polski w specjalnych strojach, które przypomną o tragicznej rocznicy.

W 2021 roku minie 40. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Do obchodów tej tragicznej, ale i jednej z najbardziej symbolicznych dat w najnowszej historii Polski i Śląska włączy się klub GKS Katowice.

40. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"

Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, górnicy kopalni „Wujek” w Katowicach ogłosili strajk okupacyjny terenu kopalni. 16 grudnia protestujący zostali spacyfikowani przez siły milicyjno-wojskowe. Do strajkujących górników strzelano z ostrej amunicji.

Zginęło dziewięciu strajkujących:

  1. Jan Stawisiński,
  2. Joachim Gnida,
  3. Józef Czekalski,
  4. Józef Krzysztof Giza,
  5. Ryszard Józef Gzik,
  6. Bogusław Kopczak,
  7. Andrzej Pełka,
  8. Zbigniew Wilk,
  9. Zenon Zając,

a 23 inne osoby zostały ranne.

Z tej okazji 40. rocznicy pacyfikacji "Wujka" Śląskie Centrum Wolności i Solidarności otworzy nową wystawę stałą. Ekspozycja wypełni trzy poziomy zabytkowego, dawnego magazynu odzieżowego górników z „Wujka”. To właśnie z rampy tego budynku padły strzały do strajkujących.

- Naszą wystawą chcemy zaangażować młodych ludzi, którzy obejrzą ekspozycję, aby poczuli oni emocje tamtych czasów, przede wszystkim stanu wojennego. Wystawa jest bardzo mocno scenograficzna, będą na niej pokazane liczne obiekty, związane choćby z grudniowym strajkiem w kopalni „Wujek”, ale na ekspozycji będzie można zobaczyć również pamiątki po górnikach zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

GKS Katowice upamiętni pacyfikację "Wujka". Czarne stroje na finał Pucharu Polski

Klub GKS Katowice włączy się w obchody tej rocznicy. Wielosekcyjny Klub w listopadzie i grudniu 2021 roku będzie przypominał w ramach kampanii informacyjnej o wydarzeniach sprzed 40 lat. Okazję do uczczenia pamięci zmarłych górników będą stanowiły także domowe mecze piłkarskiej, siatkarskiej i hokejowej drużyny GKS-u. Wybranym spotkaniom towarzyszyć będzie szczególna oprawa.

- Zbliżająca się rocznica jest bardzo ważna dla naszego miasta i dlatego Klub włączył się w jej obchody. Szanując rangę wydarzenia, zdecydowaliśmy m.in., że nasza drużyna hokejowa wystąpi w turnieju finałowym Pucharu Polski w specjalnych strojach, które przypomną o tragicznej rocznicy - podkreśla prezes GKS Katowice Marek Szczerbowski.

Hokeiści "Gieksy" wystąpią w czarnych koszulkach, na przodzie których jest napis "Wujek'81 Pamiętamy" i krzyż z "Wujka". Na kołnierzu umieszczono napis: 1981. Oprócz tego na koszulkach umieszczono nazwiska górników poległych na "Wujku".

Zawodnicy GKS Katowice wystąpią w specjalnych strojach podczas turnieju finałowego Pucharu Polski, jaki odbędzie się w Bytomiu 27-28 grudnia 2021 r. Wystąpią w nim cztery najlepsze drużyny. GKS Katowice zagra pierwszego dnia turnieju z drużyną KH Energa Toruń, a Re-Plast Unia Oświęcim - z Comarch Cracovią. 28 grudnia. również na bytomskim lodowisku, odbędzie się finał Pucharu Polski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon