Hotel Mercure przy dworcu PKP oficjalnie otwarty. Zielone ściany, pomysłowa siłownia i małe talerze na śniadanie

Choć działa od początku września, dopiero w czwartek 14 października 2021 został oficjalnie otwarty. Hotel Mercure w Katowicach jest położony przy pl. Szewczyka/ul. Młyńskiej, tuż koło dworca PKP. Szczyci się mianem najbardziej proekologicznego hotelu sieci Accor. Zobaczcie zdjęcia.

W tym miejscu na rogu ulic Młyńskiej, Dworcowej i placu Szewczyka, tuż przy dworcu PKP oraz budynkach Urzędu Miasta i poczty, przez wiele lat funkcjonował parking. Trzy lata temu pojawił się pomysł, by zbudować tu hotel marki Mercure. Budowa odbywała się w czasie pandemii, trwała dwa lata, ale zdążono na czas.

Nowy hotel Mercure w centrum Katowic

Oficjalnie 14 października 2021 r. został tu otwarty 4-gwiazdkowy hotel sieci Accor, pod marką Mercure Katowice Centrum. Otwarciu towarzyszyła huczna impreza. Przed hotelem, na placu Szewczyka zagrała orkiestra górnicza i wystąpił zespół Frele, wraz z tancerzami. W środku - zaśpiewała Sabina Jeszka.

Hotel ma 268 pokoi rozmieszczonych na 8 piętrach. Motywem przewodnim całego obiektu jest wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Obiekt został zaprojektowany w myśl filozofii green & clean.

Zielone ściany i fotowoltaika na dachu

Zielone widać już na zewnątrz hotelu. Mercure Katowice Centrum ma dwie duże zielone ściany na elewacji. To największe tego typu obiekty w Katowicach. Ściany mają powierzchnię 260 m2 i wysokość 18 metrów. Jest tu w sumie 11 tysięcy roślin, umieszczonych w pochodzących z recyclingu "kieszeniach". Co ciekawe, ogród wertykalny jest nawadniany wodą deszczową gromadzoną w piwnicy – a prąd do nawadniania pochodzi z własnego sprzętu fotowoltaicznego budynku lub z systemu odzyskiwania energii w windach.

Na dachu hotelu jest umieszczona instalacja fotowoltaiczna, która gwarantuje blisko 31 000 kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co pozwala na oszczędność blisko 10 000 kg CO2 w perspektywie roku, odpowiadając emisji wychwyconej przez 342 drzewa.

Goście ćwicząc na siłowni zasilają hotelowe urządzenia

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zrównoważone podejście widać także w wykorzystaniu energii wewnątrz hotelu. Przykładem jest przekształcanie energii wytwarzanej z ciepła wentylatorów wyciągowych w kuchni. Windy wyposażone są w system odzyskiwania energii. Hitem na pewno jest fakt, że energia produkowana przez gości hotelowych na ergometrach w siłowni jest wykorzystywana w innych
częściach budynku – co stanowi dodatkową motywację do treningu.

W Mercure Katowice Centrum są cztery stacje ładowania pojazdów, 3 w garażu podziemnym i jedna na placu przed hotelem. Ekologiczne materiały i rozwiązania można wypatrzeć w całym hotelu. Ich lista obejmuje m.in. materiały pochodzące z recyklingu jak Econyl®, odtworzone włókno nylonowe wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych i resztek tkanin pochodzących z oceanicznych składowisk odpadów i wysypisk śmieci. Filc, korek i drewno z certyfikatem FSC.

Małe talerze śniadaniowe to nie przypadek

- Dzięki lokalizacji hotelu w centrum jednego z największych przemysłowych ośrodków w Polsce, świadomie i zaangażowanie bierzemy udział w zielonej transformacji Katowic, wykorzystując ducha lokalności. Mercure Katowice Centrum wdraża ekologiczne technologie, które są przyszłością nie tylko branży hotelarskiej, ale i sektora nieruchomości. Fasada budynku pokryta roślinnością, wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku, codzienne użycie odnawialnych źródeł energii czy zaawansowany monitoring zarządzania wodą – to tylko niektóre z nich. Wierzymy, że dzięki temu nasz hotel jest miejscem dla wszystkich podróżujących świadomie, przyjaznym dla lokalnych społeczności - mówi Andrzej Kleeberg, dyrektor hotelu Mercure Katowice Centrum

Hotel wykorzystuje także materiały z upcyclingu: front baru został zaprojektowany ze zużytych szklanych butelek, a stare rowery i lampy z
tradycyjnego górnictwa węglowego otrzymały drugie życie jako elementy dekoracyjne.

Goście hotelowi mogą być zaskoczeni małym rozmiarem talerzy śniadaniowych. To specjalna praktyka hotelu, która ma pomóc ograniczyć marnowanie żywności. W hotelu są do dyspozycji gości tylko metalowe słomki do picia, a potrawy mają wiele regionalnych składników.

Na parterze hotelu znajdują się o Under The Green Wall Bar i restauracja Winestone. Parking podziemny pomieści 70 samochodów.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Biurowce .KTW w Katowicach, inwestycja TDJ Estate

Najwyższy budynek Katowic ma pozwolenie na użytkowanie

Wizualizacja wyremontowanego kompleksu kamienic na ul. Dworcowej w Katowicach

Hotel sieci Marriott powstanie przy ul. Dworcowej

Meble IKEA

IKEA Katowice jak second hand. Od 22 listopada nowa usługa

Wizualizacje nowego biurowca przy ul. Chorzowskiej 145, Katowice

Nowy biurowiec stanie w Dębie, naprzeciwko "Tiramisu"

Pokoj hotelowy

Zmiany w hotelu Katowice. Pierwszy hotel nowej marki

Global Office Park, Katowice, wizualizacje

Nowy najemca w Global Office Park

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją