Hulajnoga elektryczna i nowe przepisy. Możesz dostać 500 zł mandatu

Od dzisiaj obowiązują nas nowe przepisy jazdy na hulajnogach elektrycznych, rolkach, wrotkach i deskorolkach. Nowe przepisy = nowe mandaty. Sprawdź jakie zasady teraz obowiązują i ca co możesz zapłacić karę.

Hulajnogi

Pieszy ma zawsze pierwszeństwo

Nowe przepisy mają regulować zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także tzw. urządzeń wspomagających, czyli np. rolek, wrotek, deskorolek. Ustawa, która wchodzi w życie wprowadza pierwszeństwo pieszego w stosunku do jadącego po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.

Chcesz jeździć hulajnogą? Musisz mieć kartę rowerową!

Koniec z samowolką. Teraz osoby od 10 lat do 18 lat żeby jeździć hulajnogą, muszą mieć zdaną kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument nie jest wymagany.

Dzieci do lat 10 mają zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej nawet pod opieką osoby dorosłej. Mogą z niej korzystać tylko w strefie zamieszkania pod okiem dorosłego.

Piłeś? Nie możesz jeździć hulajnogą

Nowe przepisy zabraniają kierowania hulajnogą pod wpływem alkoholu, w stanie po użyciu alkoholu oraz środka działającego podobnie do alkoholu. Nie można także przewozić nią innych osób, zwierząt i przedmiotów.

Zabronione jest przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów oraz czepianie się innych pojazdów.

Hulajnogi mogą jechać max. 30km/h

Jeżdżący na hulajnodze muszą od teraz korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością 20 km/h. Kierujący mają obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością max. 30 km/h. Gdy jednak brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Są jednak wyjątki. Kierujący hulajnoga mogą poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko w przypadku, gdy chodnik chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Hulajnoga elektryczna. Mandaty

Skoro w życie wchodzą nowe przepisy, niestety będą obowiązywały także nowe kary.

  • 200 zł – za korzystanie podczas jazdy z telefonu
  • 100 zł – przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
  • 100 zł – za przejechanie po przejściu dla pieszych
  • 300 do 500 – kierowanie hulajnogą pod wpływem alkoholu

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon