In vitro z komórką dawczyni daje szanse na macierzyństwo

Niepłodność to coraz powszechniejsza choroba dotykająca wiele par w wieku rozrodczym marzących o posiadaniu potomstwa. W sytuacji, gdy problem leży po stronie kobiety, niejednokrotnie zdarza się, że jedyną szansą na zajście w ciążę może okazać się przyjęcie pomocy od dawczyni i skorzystanie z jej komórek jajowych. W takiej sytuacji zostaną one później wykorzystane do procedury zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro. Specjalistycznym miejscem umożliwiającym taki zabieg jest klinika leczenia niepłodności Bocian w Katowicach.

In vitro z komórką dawczyni daje szanse na macierzyństwo

Czym jest in vitro z komórką dawczyni?

In vitro z komórką dawczyni jest jedną z metod wspomaganego rozrodu wykonywaną w klinice leczenia niepłodności. Proponuje się ją kobietom, które doświadczyły przedwczesnego wygasania funkcji jajników, wcześniejszych i bezskutecznych prób in vitro, poronień, mają choroby onkologiczne, genetyczne, usunięte jajniki lub nie posiadają już własnych komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Na czym konkretnie polega ta metoda? Kobieta, określana również jako biorczyni, która została zakwalifikowana do tej procedury przez lekarza, przyjmuje zarodek od anonimowej dawczyni. Do zapłodnienia in vitro najczęściej wykorzystywane jest nasienie partnera biorczyni, jednak w niektórych przypadkach, jeżeli występują wskazania medyczne, można też skorzystać z materiału pochodzącego z banku nasienia. Zapłodnione komórki jajowe rozwijają się w specjalnym inkubatorze w laboratorium pod okiem embriologa. Po kilku dniach odbywa się transfer zarodka do jamy macicy biorczyni.

In vitro z komórką dawczyni daje szanse na macierzyństwo

Czy każda kobieta może być dawczynią?

Niestety nie każda kobieta może obdarować inną kobietę swoimi komórkami jajowymi. Preferowane są tylko zdrowe kandydatki do 32 roku życia, które nie posiadają żadnych obciążeń genetycznych i nałogów oraz mają prawidłowy indeks masy ciała. Dlaczego? Wtedy zwiększa się szansa na powodzenie procedury. Po wstępnej kwalifikacji pod kątem genetycznym i psychologicznym, odbywającej się pod okiem lekarzy specjalizujących się w medycynie rozrodu, kandydatka zostaje zaproszona na bezpłatne badanie ginekologiczne, USG i badania krwi. Jeżeli wyniki okażą się prawidłowe, to dawczyni rozpocznie przygotowania do oddania komórek jajowych.

In vitro z komórką dawczyni daje szanse na macierzyństwo

Jak wygląda wybór dawczyni?

Lekarz wybiera odpowiednią dawczynię na podstawie cech fenotypowych takich jak rasa, grupa krwi, kolor oczu, kolor włosów, wzrost, budowa i masa ciała. Warto też dodać, że dawczyni może posiadać inne potomstwo. A jak to wygląda z kwestią danych osobowych? Zarówno dawczyni, jak i biorczyni nigdy ich nie poznają, co wiąże się z tym, że ich spotkanie nie będzie możliwe. Nie ma też opcji skorzystania z dawstwa od członków rodziny.

In vitro z komórką dawczyni daje szanse na macierzyństwo

Gdzie udać się po pomoc w Katowicach?

Specjalistycznym miejscem, gdzie pary mogą skorzystać z procedury in vitro z komórką dawczyni, jest Klinika Bocian w Katowicach zlokalizowana przy ul. Dąbrówki 13. W placówce znajduje się nowoczesny sprzęt medyczny zapewniający najlepsze efekty leczenia a zabiegi i badania odbywają się w komfortowych salach i gabinetach. Dzięki własnemu bankowi komórek rozrodczych i zarodków Klinika Bocian zapewnia szybki dostęp do komórek jajowych dawczyń o konkretnym fenotypie. Dzięki temu biorczynie krótko oczekują na zabieg in vitro.

Aby umówić się na wizytę ze specjalistą ds. wspomaganego rozrodu w Klinice Bocian w Katowicach, należy bezpośrednio skontaktować się z placówką poprzez numer telefonu: +48 32 701 04 60 lub adres mailowy: katowice@klinikabocian.pl
WWW || FB II IG

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon