Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

15. rocznica katastrofy hali MTK. Złożono kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Katastrofy Budowlanej

Pomnik

Katastrofa hali Międzynarodowych Targów Katowickich miała miejsce 15 lat temu, ale dalej wszyscy o niej pamiętamy. Od rana pod pomnikiem ofiar katastrofy pojawiają się kwiaty i znicze.

To była największa katastrofa budowlana w Polsce. 28 stycznia 2006 r. w największym pawilonie MTK, czyli nr 1, odbywały się targi gołębi pocztowych. Na jego dachu o powierzchni hektara zaległa warstwa śniegu. Pod wpływem jego ciężaru dach hali się zawalił. Wielu osobom, które były w środku, udało się wyjść o własnych siłach, bez żadnych obrażeń, jednak nie wszyscy mieli tyle szczęścia…
W katastrofie zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych, 26 z nich doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego co roku przy wybudowanym pomniku w pobliżu miejsca zawalonej hali, ku czci pamięci ofiar składane są kwiaty i zapalane znicze.

- To jedna z największych tragedii Śląska - Pamiętam dwie takie tragedie: wielką tragedię pożaru w Czechowicach-Dziedzicach i drugą, która tu miała miejsce - mówi wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz - W dniu, w którym też było mroźno, znacznie mroźniej niż dzisiaj, tak wiele osób, które przyszły cieszyć się, radować tym, co na Śląsku najpiękniejsze, bo gołębie przynosiły zawsze radość, dotknęła tak wielka tragedia. Pamiętajmy o tym miejscu, o tych ludziach – dodaje.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search