Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

18 maja otwarte zostaną salony fryzjerskie i restauracje!

3etapodmrazaniagospodarki

Spis treści

Nadszedł moment, na który czekali wszyscy. Rząd zapowiedział otwarcie zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i restauracji! Z kolei dla uczniów klas 1-3 prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Przed nami trzeci etap odmrażania gospodarki.

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, ale obowiązywać będzie rygor sanitarny.

W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję o umawianie się przez Internet czy telefonicznie na konkretną godzinę, żeby ludzie nie gromadzili się wewnątrz – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że w zakładach fryzjerskich należy zrezygnować z poczekalni.

- Umawiajmy się na konkretną godzinę, wizytę – apelował.

Klienci salonów urody oraz ich pracownicy będą jednak musieli przestrzegać kilku reguł. Obowiązkowe jest noszenie maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala). Należy używać ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe.

Otwarte zostaną lokale gastronomiczne

- Otwieramy restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego. Zachęcamy wręcz do otwierania ogródków na świeżym powietrzu – dodał premier Morawiecki.

Czynne będą także lokale gastronomiczne znajdujące się na terenie centrum handlowego. Przypominamy, że w lokalu obowiązuje limit osób. Na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2. Stoliki powinna dzielić odległość 2 metrów, a po każdym kliencie stolik należy zdezynfekować. Kucharze oraz obsługa lokalu muszą nosić maseczki oraz rękawiczki. Natomiast goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Co się jeszcze zmieni?

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna, a od 18 maja zmienione zostaną reguły dotyczące funkcjonowania komunikacji i transportu zbiorowego. - 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących przypisanych według normy dla danego pojazdu – wskazuje premier Morawiecki. Zwiększono także limit osób przebywających w kościele. Od 17 maja na 1 uczestnika mszy świętej musi przypadać 10 m2, a dotychczas było to 15 m2.

Powrót do szkoły?

Zmiany dotkną również edukacji.

- Umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację – wyliczał premier.

Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Mowa tu np. o schroniskach młodzieżowych, ośrodkach sportowych czy świetlicach środowiskowych.

Czytaj dalej!

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search