Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

30 km/h po jednej z największych ulic w Katowicach? Rzecznik wystosował sprostowanie

Grundmana

Strefę Tempo 30 rozszerzono w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jakich ulic dotyczy?

Niepokój wielu kierowców wzbudziła informacja prasowa, jaką magistrat rozesłał do dziennikarzy. Przeczytać w niej możemy o następującej wypowiedzi prezydenta Marcina Krupy:

Dzisiaj w ramach ETZT poszerzamy Strefę Tempo 30 w Śródmieściu także o ulicę Grundmanna – zadeklarował włodarz

Informacja o zmianie pojawiła się w informacji prasowej wielokrotnie. Późnym popołudniem nadeszło sprostowanie, w którym rzecznik Urzędu Miasta Ewa Lipka stwierdziła, że strefa zostaje rozszerzona, jednak droga wspomniana w wypowiedzi prezydenta, nie będzie miała ograniczonej prędkości do 30 km/h.

Gdyby słowa prezydenta byłyby prawdą, doszłoby w Katowicach do swoistego kuriozum. Ulica Grundmana jest szeroką drogą, wykorzystywaną, aby dostać się do dworca PKP oraz do busików stojących na placu Andrzeja. Ograniczenie przeczyłoby idei zrównoważonego transportu oraz mogłoby doprowadzić do korków oraz frustracji kierujących. Równie dobrze miasto mogłoby ograniczyć ruch w tunelu do 50 km/h - efekt byłby podobny. Innym aspektem położenia ulicy Grundmana jest to, że znajduje się nie w ścisłym centrum, ale na jego obrzeżu.

Gdzie ograniczenia?

Strefa Tempo 30 będzie rozszerzona o część miasta ograniczoną ulicami Sokolską, Gliwicką, Grundmanna oraz Chorzowską. Oznacza to, że nie pojedziemy szybciej niż 30 km/h po:

  • Mickiewicza,
  • Zabrskiej,
  • Sobieskiego,
  • Opolskiej,
  • Dąbrówki.

Urząd swoje działania tłumaczy m.in.: chęcią zmniejszenia emisji spalin oraz obniżenia poziomu hałasu w centrum, a także próbą przywrócenia mieszkańcom centrum miasta dzięki ułatwieniu poruszania się po nim niechronionych uczestników ruchu drogowego. Magistrat twierdzi, że rozszerzenie strefy Tempo 30 przyczyni się również do poprawy płynności poruszania się zarówno samochodów jak i pieszych oraz rowerzystów. Zmiany mają wejść w życie do 20. września.

fot. Google Street View

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search