Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

4 tys. górników zostanie przebadanych na koronawirusa

Minerrrr

Do niedzieli 10 maja pracownicy kopalń Polskiej Grupy Górniczej w Rybniku, w Gliwicach i w Katowicach gdzie w ostatnim czasie odnotowano zwiększone zagrożenie epidemiologiczne, przejdą badania przesiewowe na obecność koronawirusa. Chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

Badania przesiewowe są pokłosiem wizyty Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim. Uczestniczył on w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach. – Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, dlatego, że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska – zapewnił Główny Inspektor Sanitarny. 

Badania przesiewowe przejdą pracownicy pięciu kopalń: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu. Potrwają one do niedzieli 10 maja. 

- Testy mają objąć w Polskiej Grupie Górniczej prawie 4 tys. górników, którzy do tej pory nie wykazują objawów zakażenia - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. Decyzję o przeprowadzeniu testów przesiewowych na Górnym Śląsku podjął w środę po naradzie u wojewody śląskiego w Katowicach Główny Inspektor Sanitarny.

- Kopalnie zostały zobowiązane do wyznaczenia górników którzy przejdą takie badania. Harmonogram został już stworzony ze służbami wojewody i wdrożony w życie - wyjaśnia Tomasz Głogowski. 

W kopalni Jankowice do niedzieli ma zostać pobranych pobranych około 1200 wymazów od pracowników. - Stanie się to w specjalnym namiocie medycznym ustawionym przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W kopalni Murcki – Staszic planuje się przebadanie około 1200 pracowników, a w przypadku kopalni Sośnica ma zostać przeprowadzonych 1400 testów - dodaje. 

Jeszcze w czwartek w Polskiej Grupie Górniczej pozytywny wynik testu miało 374 pracowników. 1516 pracowników znów znajduje się na kwarantannie, głównie domowej.

- Polska Grupa Górnicza wdraża wszystkie niezbędne procedury bezpieczeństwa związane z profilaktyką. Kontynuujemy dezynfekcję biurowych, pomieszczeń, znajdujących się w kopalniach, częściowo kontynuujemy także dezynfekcję rejonów na dole gdzie jest to możliwe. Kontynuowany jest również pomiar temperatury pracowników którzy przychodzą do pracy. Wszystkich wyposażamy  w dodatkowe środki ochrony osobistej - wylicza Tomasz Głogowski. 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search