Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

50-lecie Spodka. Co planuje miasto?

Spodek

Spodek to bardzo znana, wręcz ikoniczna budowla w Katowicach. Już za rok będzie obchodziła 50-lat. - Miasto będzie żyło tym jubieluszem - zapowiada Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Wyślij zdjęcie Spodka

Z okazji zbliżającego się jubileuszu, miasto zachęca wszystkich do nadsyłania zdjęć tej znanej budowli. Fotografie będą wykorzystane później w działaniach Katowic, związanych z przyszłorocznymi obchodami jubileuszu.

Za inspirację służyły mi charakterystyczne kształty konstrukcji z archiwalnych planów i te utrwalone na licznych fotografiach, dokumentujących powstawanie Spodka. Ta forma pozwala na nieco inne spojrzenie na nasz ikoniczny budynek. Wybrana kolorystyka i forma czerpie z estetyki obrazów Pieta Mondriana – mówi Marta Ferens z wydziału promocji urzędu miasta, autorka projektu.

Zdjęcia można wysłać w wersji elektronicznej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną, zapisane na nośniku, pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice, z dopiskiem w tytule maila lub na kopercie „50 lat Spodka”.

Ważne też, aby dołączyć do przesyłki podpisane przez siebie zdanie tej treści: Wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego zdjęcia do celów promocyjnych Miasta.

„Miasto będzie żyło tym jubileuszem”

W przyszłym roku Spodek będzie obchodził 50 lat! Z tej okazji miasto już planuje obchody. Dla mieszkańców przewidziano masę atrakcji. Wszystkie okraszone są jednak tajemnicą.

– Nie chcąc zdradzać szczegółów, powiem tylko, że całe miasto będzie żyło tym jubileuszem – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. – A dzisiaj, uchylając jedynie rąbka tajemnicy, prezentujemy logotyp, który będzie towarzyszył naszemu świętowaniu – dodaje.

Logo będzie architektonicznym rzutem Spodka z góry, wpisanym w liczbę 50

Innowacyjny projekt Spodka został nagrodzony w 1959 roku w konkursie architektonicznym. Jego pomysłodawcą byli Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Prace konstrukcyjne budowli rozpoczęły się w 1964 roku. Siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie niezwykle śmiałego jak na ówczesne czasy obiektu. Była to jedna z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. 

To miejsce rodzi w sercach wielu z nas, nie tylko katowiczan, mnóstwo wspomnień. Bywaliśmy tu na koncertach, kibicowaliśmy ulubionym drużynom sportowym. Emocje towarzyszące tym wydarzeniom były nieraz ogromne. W przyszłym roku będzie okazja, by podzielić się tym, czym dla nas jest ten katowicki symbol – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

fot. Google Street View 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search