Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

585 milionów złotych na kontach samozatrudnionych

Nowa Kwota Do Postojowego

Ostatnie miesiące dla wielu przedsiębiorców były tragiczne. Z pomocną dłonią przyszedł jednak rząd ze swoją Tarczą Antykryzysową. Jednym z rozwiązań tarczy są wypłaty świadczeń postojowych dla firm, które zarejestrowały spadek przychodów. Ile już wypłacono i czy można się jeszcze starać o zapomogę?

Ogromne sumy dla przedsiębiorców

Do tej pory mieszkańcom naszego województwa wypłacono łącznie około 300 tysięcy świadczeń, których suma wynosi 585 273 039 zł. Zabrzański oddział ZUS zrealizował blisko 45 tysięcy wypłat opiewających na kwotę ponad 88 mln zł. Pieniądze trafiły do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne. Świadczenia wypłacane są na bieżąco.

Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, świadczenia wynoszą 2080 zł (co stanowi 80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Beata Kopczyńska podkreśliła, że warunkiem kolejnej wypłaty jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna przedstawiona w poprzednim wniosku nie uległa poprawie. 

Co należy zrobić, by otrzymać świadczenie?

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem ze świadczenia postojowego mogą dalej się o niego ubiegać. Podstawowym kryterium, które musi być spełnione to wykazanie spadku dochodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Jeśli więc składamy wniosek we wrześniu (do 30 września) musimy  wykazać 15% spadek przychodów zanotowany w sierpniu w stosunku do lipca. Analogicznie postępujemy w stosunku do kolejnych miesięcy. Nie jest możliwa wypłata świadczeń za ubiegłe miesiące np. marzec – lipiec. By otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek RPS-D przez stronę internetową ZUS (PUE ZUS). 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search