Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

850 tys. zł na katowickie zabytki. Sprawdź, co zostanie wyremontowane

Wieza Wodna 427240 Fotopolska Eu

Władze Katowic podzieliły środki, które są przeznaczone na remonty i renowacje zabytków. Dotacje otrzymało ośmiu wnioskodawców. Prace będą prowadzone m.in. w wieży wodnej w Borkach, czy willi, w której mieszkał jeden z byłych prezydentów. Najwięcej jednak zostanie przeznaczone na obiekty sakralne.

Co roku Katowice część budżetu przeznaczają na remonty zabytków. Niestety, w porównaniu do poprzednich lat tym razem kwota dość znacznie zmalała. Jeszcze dwa lata temu było to 1,3 mln zł, w poprzednim roku niewiele ponad milion, a teraz zaledwie 850 tys. zł.

W konkursie ostatecznie przyznano dotację ośmiu wnioskodawcom. Najwięcej trafi do Rzymskokatolickiej Parafii Katedralnej pw. Chrystusa Króla. Za kwotę 200 tys. zł zostaną wykonane prace remontowo-konserwatorskie w budynku probostwa, a konkretnie chodzi o zrobienie izolacji przeciwwilgociowej.

Za 180 tys. zostanie wyremontowany dach w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach. Niewiele mniej, bo 150 tys. pochłonie renowacja elewacja wieży kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Jana i Pawła Męczenników przeprowadzona zostanie konserwacja i zabezpieczenie fragmentów zewnętrznych ścian wieży, co będzie kosztować 100 tys. zł. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na remont pokrycia dachu oraz wymianę stolarki okiennej w więzy wodnej w Borkach.

Remontu doczeka się także zabytkowa willa przy ul. Pawła Stalmacha 17, w której mieszkał przedwojenny prezydent Katowic Adam Kocur. Za 50 tys. zł zostaną przeprowadzone prace, polegające stworzeniu izolacji przeciwwilgociowej ścian przyziemia i piwnic.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Józefa w Załężu za 50 tys. zł przeprowadzi konserwację organów. Najmniej, bo 20 tys. zł, otrzymała Rzymskokatolicka Parafia pw. Opatrzności Bożej w Zawodziu. Środki finansowe zostaną przeznaczone na pomalowanie części wnętrza kościoła.

fot. fotopolska.eu/Urząd Miasta Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search