Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

A miało być tak pięknie… Katowicka Karta Mieszkańca nie działa

13

Katowicka Karta Mieszkańca miała dać możliwość do skorzystania z różnego rodzaju zniżek. Jak zakładano, mieszkańcy mogli ją odbierać już od 1 września, jednak nie doszło to do skutku. Co się stało i czy karta wejdzie w życie?

Uchylona uchwała

Uchwałę Rady Miejskiej zakwestionowały służby wojewody śląskiego. Jak mówi Maciej Stachura, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, decyzja służb prawnych wojewody oraz termin jej ogłoszenia są dużym zaskoczeniem. Uchwała Rady Miasta weszła w życie 19 sierpnia, czyli po 14 dniach od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Jednak według służb wojewody, sprawa wygląda inaczej. Uchwała dotycząca Katowickiej Karty Mieszkańca nie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Nie stanowi ona również aktu prawa miejscowego, ponieważ nie posiada cech, które umożliwiłyby przypisanie jej do jakiejkolwiek kategorii aktów prawnych.

W katowickim magistracie wrze

Urzędnicy mają wątpliwości czy uchylenie uchwały było konieczne. Maciej Stachura ponownie zabiera głos w tej sprawie donosząc, że w identycznym trybie wprowadzono w Katowicach analogiczne projekty, których służby prawne nie kwestionowały. Uchwała dotycząca Katowickiej Karty została wzorowana na uchwałach, gdzie karta mieszkańca weszła w życie np. w Krakowie.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta z prośbą o zwołanie nadzwyczajnej sesji 7 września w poniedziałek. Przewodniczący wyraził aprobatę. Podczas zgromadzenia, radni będą mogli przyjąć nową uchwałę wobec Katowickiej Kart Mieszkańca. Dzięki takiej decyzji zniżki miałyby obowiązywać od 8 września.

Zalety Katowickiej Karty Mieszkańca

Katowicka Karta Mieszkańca upoważnia użytkowników do wielu zniżek. Miejsca, w których możemy posłużyć się kartą by skorzystać z ulgi to: MOSiR (kąpielisko ORW „Bugla” i ORW „Rolna” oraz siłownie), baseny miejskie, Galeria sztuki Współczesnej BWA, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Karta ma służyć również jako karta biblioteczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. To nie koniec zalet, ponieważ w przyszłości beneficjenci KKM będą mogli skorzystać z tańszego parkowania oraz ze zniżek oferowanych przez partnerów komercyjnych.

Kto jest uprawniony do otrzymania karty?

Możliwość wyrobienia KKM mają mieszkańcy zameldowani na stałe i tymczasowo w Katowicach. Akcja ta ma zachęcić jak największą liczbę osób mieszkającą w Katowicach do zalegalizowania swojego pobytu. Do grona uprawnionych osób należą również ludzie, którzy odprowadzają podatek w Katowicach (wtedy nie jest wymagane zameldowanie na terenie miasta). Aktualnie istnieje możliwość wyrobienia karty w formie elektronicznej bądź plastikowej. Na zniżki będziemy jednak musieli poczekać przynajmniej do 8 września. Mamy nadzieję, że służby wojewody przychylą się do nowej uchwały. 

fot. metropoliagzm.pl

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search