Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Adam Gawęda odwołany z rządu. Kto teraz będzie odpowiedzialny za górnictwo?

Coal 1626368 1920

Adam Gawęda już nie jest wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Pojawiły się plotki, że zastąpić go może Tomasz Rogala.

Jeszcze w piątek wiceminister Adam Gawęda w internecie przemawiał do górników ws. pandemii koronawirusa. Jeszcze wtedy nic nie wskazywało na to, że lada moment straci posadę. Wieczorem na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych pojawiła się informacja, że premier Mateusz Morawiecki odwołał go ze stanowiska.

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 27 marca 2020 r. Adama Gawędę ze stanowiska Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego w Ministerstwie Aktywów Państwowych" - czytamy na stronie gov.pl.

Złe relacje ze związkami, ogromne straty

Dla środowiska górniczego nie jest to jednak duże zaskoczenie. Już od dłuższego czasu plotkowano, że niebawem Gawęda zostanie odwołany z rządu. Wiceminister miał na pieńku m.in. ze związkami zawodowymi, a ostatnio musiał zmierzyć się z ogromną falą krytyki za import węgla kamiennego z innych krajów. Niewiele też brakowało, że doszłoby do protestów pracowników z Polskiej Grupy Górniczej.

Za Gawędą nie przemawiały także liczby. Polskie górnictwo w 2018 roku miało zysk na poziomie 900 mln złotych, a w minionym zanotowało stratę w wysokości 1 mld złotych. Wzrósł także koszt wydobycia tony węgla, który obecnie wynosi 346 złotych.

Kto teraz będzie odpowiadać za górnictwo?

Rząd ma teraz poważniejszy problem w postaci walki z pandemią koronawirusa. Z naszych informacji jednak wynika, że propozycję przejęcia schedy po Gawędzie może otrzymać Tomasz Rogala, który jest prezesem Polskiej Grupy Górniczej.

Dotychczasowy wiceminister rozpoczął pracę w lipcu ubiegłego roku. Wówczas zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, który dostał się do europarlamentu. Ruchy kadrowe w ministerstwie wskazują na potrzebę powrotu do silnego lidera górnictwa, jakim był właśnie Tobiszowski.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search