Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Adoptuj donicę i stwórz własną nanołączkę

Lakikwietne

Katowice zainicjowały nową akcję. Zachęcają mieszkańców do adaptowania nieużywanych donic na kwietne łąki. Jak deklaruje miasto, mieszkańcy otrzymają w pakiecie startowym nasiona przekazane przez Fundację Łąki Kwietne i kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a w uzasadnionych przypadkach ziemia.


Efekty pierwszych nasadzeń można już zobaczyć. W betonowej donicy przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach wysiano już łąkę. - Od 2018 siejemy łąki kwietne i zapraszamy do współpracy mieszkańców. Do tej pory robiliśmy to na dużych powierzchniach, a tym razem pomyśleliśmy o starych, niezagospodarowanych donicach, które stoją w wielu polskich miastach, w Katowicach też. Zainspirowaliśmy się oddolnymi inicjatywami aktywistów, żeby takie donice adoptować – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.


Niemal każdy w swojej najbliższej okolicy posiada niezagospodarowaną donicę. Warto powtórnie ją zagospodarować i stworzyć w jej wnętrzu barwną łąkę kwietną.

- Nanołączka, czyli łąka w donicy, jest bardzo łatwa w uprawie, kwitnie długo i obficie. Wysiewamy ją od maja do lipca, bo delikatne nasiona roślin spoza naszej strefy klimatycznej mogą nie przetrwać wiosennych przymrozków – mówi Karolina Nawrot z Łąk Kwietnych.

We wspomnianym pakiecie startowym znajdują się nasiona rodzimych kwiatów, rośliny uprawne, ale także dzikich kwiatów z ciepłych krajów, które są odporne na suszę i wysokie temperatury. W donicach powinny wyrosnąć m.in.: mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostróżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowa, maczek kalifornijski, lnica marokańska, smagliczka nadmorska, len zwyczajny, facelia błękitna czy koniczyna krwistoczerwona.

Aby łąki te mogły cieszyć oczy mieszkańców Katowic, niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Magistrat radzi, aby do podlewania nanołączek używać wody po płukaniu warzyw i owoców, czy deszczówki. Innym rozwiązaniem jest „łapanie” do wiadra zimnej wody, którą odpuszczamy zanim z kranu poleci ciepła.
Osoby, które nie mają własnych donic, a chcą założyć łąkę kwietną, nie muszą się martwić. Jak podkreśla magistrat, Zakład Zieleni Miejskiej przekaże też chętnym dziesięć używanych, metalowych donic z odzysku, ziemię i rośliny do samodzielnego posadzenia.

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego przez miasto od 2018 roku. Jego celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja i włączanie mieszkańców we wspólne dbanie o otoczenie. Aby dołączyć, należy znaleźć donicę i zgłosić chęć „adopcji” na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przedstawiciele magistratu zdradzają, że powstanie także mapa on – line donic do adopcji i tych już zaadoptowanych.

fot. UM w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search