Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Afery w JSW ciąg dalszy. Związkowcy chcą się spotkać z Kaczyńskim

Jsw

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej woła o pomstę do nieba. JSW S.A zaliczyła ponad miliard złotych straty. Ciągłe afery, konflikty i usuwanie zarządu nadwyrężyły wizerunek spółki. Były już interpelacje do ministra Jacka Sasina, listy otwarte do premiera oraz prezydenta, a planów transformacji dalej nie widać. Teraz związkowy postanowili napisać do Jarosława Kaczyńskiego.

Spółka co prawda uporała się już z aferą mobbingową i oskarżeniami o molestowanie seksualne, ale jak się okazuje dalej jednak wiszą nad nią czarne chmury. Całkiem niedawno poseł Maciej Kopiec wysłał interpelację do ministra Aktywów Państwowych o wyjaśnienia. Pytał w niej czy został opracowany plan naprawczy i strategia działania mająca poprawić wyniki finansowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przypomnijmy, że JSW S.A zaliczyło ponad miliard złotych straty. - Czy prawdziwe są doniesienia prasowe, które jako jeden z pomysłów na poprawę sytuacji spółki i plan naprawczy wymieniają zmianę na stanowisku prezesa w JSW S.A.? – pyta poseł w interpelacji do Jacka Sasina.

Jak czytamy w liście związkowców, nowym prezesem JSW ma być profesor Barbara Piontek.

- Otrzymaliśmy informacje, która osoba wygra konkurs na nowego Prezesa JSW. Pan Panie Prezesie wielokrotnie podkreślał, iż spółkami skarbu państwa powinni zarządzać menedżerowie zaufani i kompetentni – piszą związkowcy. – Na takie podejście do naszej spółki – kontrolowanej przez Skarb Państwa, spółki, która jeszcze dwa lata temu była jedną z 20 największych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych – nie ma naszej zgody!

„To wyraz arogancji ze strony Ministra, Ministerstwa Aktywów Państwowych, do 30,000 pracowników i ich rodzin”

Związkowcy uważają, że za całe zło, które od dłuższego czasu nawiedza JSW jest odpowiedzialny minister Artur Soboń – Przypomina nam zachowanie Ministra Tchórzewskiego! – grzmią związkowcy. – Doprowadził on do kompletnej destabilizacji naszej spółki w 2019 roku. Podejmował już w 2018 i 2019 wielokrotne próby odwoływania członków Zarządu JSW. Nie podając żadnej przyczyny! Doprowadził wreszcie do usunięcia 3 osób zarządu. Chciał z naszej spółki ‘wyprowadzić’ setki milionów złotych na nierentowne projekty – dodają.

Mowa o „dokapitalizowaniu nierentownej spółki firmy z Siedlec – Mostostalu Polimeks Siedlce” oraz o „próbie wyprowadzenia pół miliarda złotych na finansowanie Elektrowni Ostrołęka”. – Chciał pół miliarda wyprowadzić z naszej spółki na fabrykę aut elektrycznych! – czytamy w liście.

„To nasi pracownicy i ich Rodziny od lat wspierają Prawo i Sprawiedliwość! Dlaczego Ministrowie Prawa i Sprawiedliwości tego nie rozumieją”

Związkowcy w liście deklarują co prawda poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie podkreślają, że to „nadmierne aspiracje posłów z naszego regionu, by ingerować w kwestie osobowe – powoływać swoich kolegów bez kompetencji – powodują kolejne destabilizacje w spółce”.

Mowa też o konflikcie Grzegorza Tobiszewskiego z Izabelą Kloc. Związkowcy wskazują również na jej ‘układ’ z Ministrem Soboniem – W obsadzeniu przez ich bliskie osoby stanowisk 2 członków zarządu w spółce JSW Innowacje, to kolejna odsłona wpływów poselskich w spółce skarbu państwa – czytamy w liście.

Kloc miała także w 2019 roku rekomendować do spółki „swojego bliskiego”, ówczesnego prezesa, wobec którego są prowadzone teraz postępowania w sprawie stosowanego przez niego mobbingu i molestowania.

- Prosimy o zajęcie się naszym sektorem, który jak żaden sektor gospodarki musi przejść ogromną transformację. Mija rok prac Ministerstwa Aktywów Państwowych nad planem transformacji sektora, a efektów jego prac nie widać! – apelują związkowcy bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego. Proszą go także o spotkanie w tej sprawie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search