Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Akcja WieszaMy Katowice. Mieszkańcy dostaną budki dla dziuplaków

Katowice Budki Legowe

Mieszkańcy będą wieszać budki lęgowe dla małych dziuplaków. Zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 

Miasto przekaże mieszkańcom dziewięćdziesiąt budek lęgowych dla dziuplaków, które zostały wykonane Zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na ich.

Pomysł zakupu budek lęgowych to jedna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez miasto w trosce o środowisko naturalne. Dbamy o zieleń, rewitalizując parki czy siejąc łąki. Pomagaliśmy już jeżom, jako miasto hodujemy pszczoły, teraz przyszedł czas na ptaki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest zaangażowanie w nią mieszkańców, a co więcej – wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES – dodaje prezydent.

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków" jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. – W ramach projektu uruchomiliśmy dotąd m.in. dwie aplikacje Naprawmyto.pl i wCOP drzewo, zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego siania łąk, sprzątania dzielnic czy adoptowania donic. Teraz oddajemy w ich ręce budki lęgowe, z dołączoną instrukcją obsługi, żeby mogli sami je zawiesić, pomóc ptakom i cieszyć się ich sąsiedztwem - mówi Wioleta Niziołek- Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Dzięki budkom lęgowym można pomóc ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym.

Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami – wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Niestety przez wycinki drzew ptakom brakuje miejsc do gniazdowania, a co się z tym wiąże, jest ich coraz mniej.

A przecież lubimy słuchać śpiewu ptaków. Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów – dodaje Karetta.

Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach. Urząd Miasta rozdaje budki lęgowe typu A wg prof. J. Sokołowskiego. Ten model jest najbardziej popularnym typem i nadaje się dla małych ptaków. Chętnie pomieszkują tu sikory, wróble mazurka, kowaliki, krętogłowy, muchołówki żałobne i inne małe dziuplaki. Dzięki podwójnie wyciąganym drzwiczkom zwierzęta mają ochronę przed drapieżnikami oraz umożliwiają czyszczenie budki w okresie lęgowym. Domki dla ptaków są wyposażone także w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie. Budki są bezpieczne dla jaj i piskląt pod warunkiem, że zostaną dobrze powieszone.

Co zrobić, żeby dostać budkę?

Po budki można się zgłaszać, wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów. Do każdej budki zostanie dołączona instrukcja jak należy je prawidłowo zawiesić.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search