Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Antycovidowcy protestowali w Katowicach. Chcieli odwołać epidemię

Previous Next

„Zdejmij maseczkę, włącz myślenie”, „Cała Polska śpiewa z nami wypier… z maseczkami” – takie hasła mogliśmy usłyszeć podczas sobotniego protestu antycovidowców, czyli tzw. „Marszu wolności”. 

W sobotnim marszu protestowało kilkaset uczestników. Organizatorzy wydarzenia sprytnie obeszli narzucone, w związku z pandemią, ograniczenie, które zakłada, że w zgromadzeniach może wziąć udział tylko 150 osób. Protestujący podzielili się na 6 zgromadzeń, które równocześnie rozpoczęły się o godz. 14 na katowickim rynku. Prawdopodobnie dlatego władze miasta i policja nie podjęły decyzji o ich rozwiązaniu.

Na czas przemarszu niektóre ulice zostały zamknięte, a ruchem kierowali policjanci katowickiej drogówki. Demonstranci przeszli aleją Korfantego na Rondo gen. Jerzego Ziętka. Później można było ich zobaczyć na ulicach Chorzowskiej, Sokolskiej oraz Placu Wolności. Pojawili się także na 3 Maja, Warszawskiej i Francuskiej. Marsz zakończył się na ulicy Jagiellońskiej zaraz przed Urzędem Marszałkowskim.

Protestowali bez maseczek

Protest antycovidowców przypadł na 10 października – akurat w dzień kiedy rząd nałożył nowe obostrzenia. Od soboty mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, oraz na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

- Niestety, wielu uczestników zgromadzeń, które odbyły się w sobotnie popołudnie, zlekceważyło obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Pomimo wielokrotnych komunikatów ze strony Policji przypominających o tym obowiązku, wielu uczestników nie stosowało obowiązkowych środków ochrony osobistej – informuje katowicka policja.

Uczestnicy „Marszu wolności” ponieśli konsekwencje za brak maseczek podczas sobotniego protestu. Jak podaje katowicka policja, 118 osób zostało wylegitymowanych, u 47 protestujących wystarczyło samo pouczenie – po interwencji policjantów zasłonili usta i nos. Niestety do 71 antycovidowców nie udało się przemówić do rozsądku, dlatego postanowiono skierować wnioski do sądu o ich ukaranie.

Marsz Wolności odbył się także w Warszawie, Rybniku, Częstochowie, Olsztynie, Płocku, Koszalinie oraz Gdańsku – w tym mieście policja użyła gazu pieprzowego do rozpędzenia manifestujących. Władze miasta podjęły decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia, ponieważ demonstranci nie zachowywali dystansu społecznego i nie przestrzegali obowiązku zasłaniania ust i nosa.

TRANSMISJA LIVE

fot. Magdalena Grabowska 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search