Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Badania przesiewowe na koronawirusa. Śląsk na liście regionów objętych testami

Badania Przesiewowe Covid Slask

Czekają nas badania przesiewowe. Prawodpodbnie każdy mieszkaniec Śląska będzie musiał wykonać test na koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze jak będą się odbywać. Szczegóły mamy poznać w tym tygodniu.

Badania przesiewowe w trzech województwach

Rząd zapowiedział obowiązkowe badania przesiewowe. Ministerstwo Zdrowia ma podać szczegóły jeszcze w tym tygodniu. Testy na COVID planowo mają być wykonywane w trzech województwach.

- Chcemy dotrzeć i zrobić te badania przesiewowe w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa. Jesteśmy po dyskusji z premierem i podjęliśmy decyzję o zrobieniu testów na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Na razie jednak nie wiemy jak przedsięwzięcie będzie wyglądać logistycznie. Wiadomo tylko tyle, że testy mają być antygenowe, ponieważ dają wynik już po kilkunastu minutach. Prawdopodobnie zostaną wykonane najwcześniej w połowie grudnia. Nie wykluczone, że będą obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców regionów objętych badaniami przesiewowymi na covid.

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – mówił minister zdrowia.

Badania przesiewowe covid śląskie

Chociaż Śląsk, według raportów Ministerstwa Zdrowia, nie znajduje się na pierwszym miejscu nowych zakażeń COVID-19, to jednak nasz region został wytypowany do badań przesiewowych.

- Teraz sytuacja od paru dni się odwróciła, ale należy pamiętać, że województwo śląskie jest najbardziej ludnym regionem w skali kraju – wyjaśnia Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego w rozmowie dnia z Polskim Radiem Katowice. – Ma najwięcej skupisk dużych miast w niewielkiej przestrzeni. Myślę, że to właśnie jest podstawą tej decyzji, ponieważ gdyby wirus bardziej się rozszerzył w dużych miastach, mógłby być wyjątkowo niebezpieczny – dodaje.

- Każde testowanie i izolacja jest jak najbardziej na miejscu, bo to zmniejsza transmisję wirusa – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jak dokładnie zostaną zorganizowane badania przesiewowe jeszcze nie wiadomo. Prawdopodobnie do współpracy zostaną zaangażowane samorządy, które pomogą w organizacji przeprowadzania testów na COVID-19

- Zawsze musi być współpraca, przecież wirus to jest podstępna choroba – mówi Jakub Chełstowski. - Jestem przekonany, że każdy - prezydent, burmistrz, wójt, by się w tę sprawę zaangażował – dodaje.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search