Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Będą częstsze kontrole kierowców autobusów

Autobus

Popis warszawskich kierowców autobusów, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem narkotyków, otworzył wszystkim oczy. Dlatego też ZTM postanowiło, że będą przeprowadzane częstsze kontrole. Już pod koniec lipca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach będą przeprowadzać badania o charakterze prewencyjnym. 

Miarka się przebrała po kolejnym wypadku w Warszawie, gdzie, jak się okazało, kierowcy autobusów jeździli pod wpływem narkotyków. Od stycznia tego roku odnotowano więcej nieprawidłowości niż w całym 2019 r. Dlatego też, jak zapowiada ZTM, będą przeprowadzane częstsze kontrole kierowców i pojazdów komunikacji miejskiej. 

W ZTM nie było takich przypadków 

W historii ZTM nie odnotowano ani jednego przypadku podobnego do tych z Warszawy. Mimo to, metropolitarny organizator komunikacji miejskiej postanowił podjąć dodatkowe działa o charakterze prewencyjnym. 

W czerwcu ubiegłego roku podpisaliśmy list intencyjny z WITD, ponieważ bezpieczeństwo podróżnych to kwestia priorytetowa. To też jedna z przewag konkurencyjnych komunikacji miejskiej, o którą stale się troszczymy. Chcemy, żeby mieszkańcy Metropolii mieli tego pełną świadomość – podkreślała podczas dzisiejszego spotkania dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

ZTM będzie współpracować z policją 

ZTM co prawda kontroluje kierowców i pojazdy, okazuje się, że to jednak zdecydowanie za mało. 

W tym zakresie w 2019 r. odnotowaliśmy 103 nieprawidłowości, a tylko w pierwszym półroczu tego roku już 106 – porównuje Gutowska. – Nasze działania to jednak za mało. Stąd intensyfikacja współpracy z WITD oraz Policją. Cieszy nas fakt, że przewoźnicy podzielają nasz punkt widzenia i chętnie wezmą udział w prewencyjnych kontrolach – dodaje.

Badania na obecność narkotyków i trzeźwość kierowców oraz kontrolę stanu technicznego pojazdów mogą wykonywać funkcjonariusze Policji oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Przedstawiciele obu instytucji pozytywnie odnieśli się do propozycji ZTM dotyczącej zwiększenia liczby prewencyjnych kontroli, czyli takich, które są przeprowadzane zanim autobus wyjedzie na trasę.

Zależy nam na tym, aby zapewnić pasażerom, przewoźnikom i służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa maksimum pewności, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a kierowcy są w dobrym stanie psychofizycznym, nie są pod wpływem żadnych środków i spełniają wszystkie wymagania. Prewencja ma tutaj kluczowe znaczenie – mówi Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Anna Sokołowska-Olesik. – Działanie profilaktyczne jest lepsze niż leczenie skutków. Kierowcy będą zatem kontrolowani przy wyjeździe, bądź też wtedy, kiedy się zmieniają. To wszystko po to, aby korzystający z transportu publicznego czuli się bezpieczni, dzięki temu, że są przewożeni przez profesjonalnych przewoźników i odpowiedzialnych kierowców.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search