Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Będzie aktualizacja uchwały antysmogowej

Konfa

Mamy już jesień, a co za tym idzie, czeka nas znowu walka ze smogiem. Województwo śląskie cały czas aktualizuje uchwałę antysmogową, która ma pomóc samorządom ograniczyć emisji zanieczyszczeń. 

Nie trzeba nikogo przekonywać, że województwo śląskie jest bardzo specyficznym regionem w skali kraju, głównie przez wysoki stopień urbanizacji i uprzemysłowienia. Niestety na Śląsku produkuje się ponad 1/5 krajowej emisji zanieczyszczeń pyłowych oraz prawie połowę zanieczyszczeń gazowych
Jeszcze w czerwcu Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Program Ochrony Powietrza, a we wrześniu została zaktualizowana strategia regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”.

Można powiedzieć, że takie programy są wręcz konieczne, ponieważ idealnie wpasowują się w transformacją energetyczną, której nie da się uniknąć. Wraz z uchwałą antysmogową, która trwa nieprzerwanie w różnej formie już od 30 lat ma pomóc wprowadzić nasz region w proekoliczne zmiany.

– Zielone Śląskie to program, który ma doprowadzić do gospodarki niskoemisyjnej opartej o nowoczesne technologie – wyjaśnia Jakub Chełstowski, marszałek województwa Śląskiego.  To kompletna transformacja w ramach posiadanych środków, które pojawiły się w programach rządowych, środków z Unii Europejskiej oraz środków regionalnych – dodaje.

Czym jest uchwała antysmogowa? Z roku na rok jest aktualizowana, ale ciągle zawiera szereg ograniczeń w stosowaniu paliw oraz nakazuje wymianę źródeł ciepła.

Aktualnie Zarząd rozpoczyna proces ewaluacji wdrażania jej zapisów – do wszystkich gmin w naszym regionie ma zostać wysłana ankieta, która zbada potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych działań ograniczających emisję płynów i gazów do powietrza. Dzięki ankiecie jest możliwe wprowadzenie zmian w uchwale antysmogowej, które spowodują znaczne ułatwienie walki ze smogiem na gruncie lokalnym.

– Na początku tego roku zrobiliśmy wstępną ankietę, w której zapytaliśmy nasze samorządy czy rzeczywiście chcą zaostrzenia uchwały antysmogowej i jak oceniają wdrażanie uchwały w swoich gminach – mówi Izabela Domogała członkini Zarządu Województwa Śląskiego. – Ponad 90 procent uważa, że ten tryb i terminy są odpowiednie. Według nich nie powinniśmy ich zaostrzać. Mamy trzy samorządy, które zgłosiły nam chęć dużego zaostrzenia, czyli wyłączenia kotłów, które są w oparciu na węgiel. Analizujemy tę propozycję – dodaje.

Gminy wypełniają ankiety, ponieważ dzięki nim jest możliwe wprowadzenie zmian w uchwale antysmogowej, które spowodują znaczne ułatwienie walki z zanieczyszczeniami na gruncie lokalnym. Ponadto wyniki ankiety pozwolą władzom województwa tak zaprogramować środki finansowe, aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza.

Ankietę można znaleźć TUTAJ

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search