Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Bilet 120-dniowy, wyższe ceny biletów papierowych i bilet grupowy – ZTM przedstawił nową taryfę

Ztm1

1 marca zmieni się taryfa przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Co się zmieni? Papierowe bilety będą droższe, pojawi się też kilka nowych biletów.


Konferencja zapowiadająca zmiany odbyła się w środę, 8 stycznia. Poinformowano wówczas, że zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął uchwałę w sprawie nowej taryfy. Jak przekonują przedstawiciele ZTM, nowa taryfa jest prosta, czytelna i elastyczna. - Chcieliśmy stworzyć prostą, elastyczną, czytelną taryfę, która mnogością rozwiązań zachęci do korzystania z transportu zbiorowego – podkreśla Lucjan Dec, dyrektor departamentu komunikacji i transportu GZM.

Niższe stawki w taryfie odległościowej

Korzystających z taryfy odległościowej z pewnością ucieszy fakt, że obniżone zostały ceny za przejazd jednorazowy/krótkookresowy. Od teraz za pokonanie komunikacją miejską odcinka do 1 km zapłacimy 1,60 zł zamiast 2,20 zł. – Podróżujemy komunikacją, testujemy, wyciągamy wnioski i uznaliśmy, że te ceny są zbyt wysokie. Postanowiliśmy promować nowoczesne kanały dystrybucji, mam tutaj na myśli bilety elektroniczne. Z tego też powodu obniżyliśmy stawki obowiązujące w taryfie odległościowej – dodał Lucjan Dec.

Nowa taryfa promuje ekologiczne rozwiązania. Postawiono na bilety elektroniczne, a ceny biletów papierowych podniesiono. Podwyżka ta jest nieznaczna, wręcz symboliczna, ponieważ chodzi zaledwie o 20 gr. Do tej pory musieliśmy zapłacić 3,20 zł za bilet 20-minutowy, 3,80 zł za 40-minutowy i 4,80 zł 90-minutowy. Teraz się to zmieni i zapłacimy odpowiednio: 3,40 zł, 4,00 zł i 5 zł. Przedstawiciele ZTM zlikwidowali bilety sieciowe obowiązujące wyłącznie na autobusy lub wyłącznie na tramwaje.

O 2 zł zmieni się cena sieciowego biletu 30-dniowego

Obniżono nieznacznie cenę 30-dniowego biletu sieciowego o 2 zł. Wcześniej normalny bilet kosztował 138 zł, a obecnie będzie to 134 zł. W dół poszły też ceny okresowych biletów na „Lotnisko”, obejmujące całą sieć i linie na lotnisko w Pyrzowicach. Teraz kosztuje odpowiednio 400 zł i 160 zł. Taryfę wzbogacił nowy bilet 120-dniowy. Normalny kosztuje 440 zł, a ulgowy – 220 zł. To propozycja idealna da studentów. Pojawił się także bilet dobowy kosztujący 10 lub 5 zł oraz bilety wieloprzejazdowe ważne przez 180 dni. Podróżni mogą wybrać bilet na 20, 40 i 80 przejazdów, kosztujące odpowiednio 55, 100 i 180 zł.

Swoistym novum jest wprowadzenie biletu grupowego obowiązujące dla grupy maksymalnie pięciu osób. Za normalny zapłacimy 10 zł, z kolei za ulgowy - 5 zł. Przedłużono okres honorowania wspólnych biletów z „Kolejami Śląskimi: „Biletu katowickiego” i „Śląskich biletów miesięcznych”.

Nowa szata graficzna

Bilety zmienią też swój wygląd. Nową szatę graficzną zaprezentowano podczas konferencji zapowiadającej wprowadzenie nowej taryfy. Od teraz bilety będą posiadały orientację pionową zamiast poziomem. Jak wyjaśnia Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego, dzięki temu będą one bardziej czytelne dla pasażerów. Wyeksponowane zostaną uprawnienie, a cena będzie napisana mniejszą czcionką niż dotychczas. Co ciekawe, nowe bilety posiadają szereg zabezpieczeń dzięki którym nie będzie ich można kopiować. Wzbogacone zostały m.in. hologramem aplikowanym techniką hot-stampingu, numeratorem typograficznym oraz liniami rastrowymi o różnych grubościach czy wzorem reliefowym w tle.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search