Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

BO (kocham) Katowice. Głosowanie nad projektami Budżetu Obywatelskiego

Logo Bo

Budżet Obywatelski to narzędzie, które jest coraz to popularniejsze w miastach regionu. W tym roku w Katowicach padł rekord. Zgłoszono 388 projektów – najwięcej z dotychczasowych edycji.

Jednak nie wszystkie projekty przeszły przez weryfikację. Część z nich odpadła z powodów braków formalnych, braku zasadności lub niemożliwości realizacji. Czasem przeszkodą były plany budowlane lub zagospodarowania terenu, które kłóciły się z projektem. Zdarzało się również, że pomysłodawcy wycofywali własne wnioski.

Jak zagłosować?

Na poszczególne projekty możemy oddać głos od 9 do 22 września. Podzielone są one na dwie kategorie: ogólnomiejskie i lokalne. Każdy z mieszkańców może rozdysponować 3 głosy w każdej z nich. Znaczy to, że w przypadku projektu lokalnego mamy możliwość oddania wszystkich głosów na jeden pomysł, oddania dwóch głosów na 1 projekt i jednego na inny, lub oddania po równo na 3 projekty. To samo tyczy się kategorii ogólnomiejskiej.

Warto wiedzieć, że to my sami określamy dzielnicę w której chcemy oddać swoje głosy. Jeśli wybierzemy projekty ogólnomiejskie, a zapomnimy o lokalnych (lub odwrotnie), nie będziemy mogli uzupełnić głosowania.

Samo głosowanie odbędzie się w tym roku głównie poprzez stronę internetową (link tutaj). W bazie osób uprawnionych do głosowania, są te, które na 23 sierpnia były zameldowane w Katowicach. Jeśli nas tam brakuje, to do listy mieszkańców dopiszemy się w Urzędzie Miasta (pok. 205 Rynek 13). Jeśli nie chcemy głosować za pośrednictwem internetu, to możemy to zrobić w 33 Stacjonarnych punktach głosowania, lub w Biurze Obsługi Mieszkańca na katowickim rynku. Wykaz stacjonarnych punktów głosowania znajdziecie tutaj. Mieszczą się one w miejskich bibliotekach.

Frekwencja ma znaczenie

Dlaczego warto pójść na głosowanie? Nie chodzi tylko o możliwość wyboru, tego co powstanie. Nasz głos może także w inny sposób pomóc w rozwoju dzielnicy.

- Przyszłoroczna pula środków na zadania w jednostkach pomocniczych, w których odnotowana zostanie najwyższa frekwencja w głosowaniu zostanie powiększona o dodatkowe środki finansowe. - zapowiedzieli organizatorzy.

Warto pamiętać, że jeśli dany projekt, mimo pozostania pieniędzy w puli ogólnomiejskiej lub danej dzielnicy, nie otrzyma minimalnego progu poparcia, to nie zostanie zrealizowany. Dla projektu ogólnomiejskiego progiem jest 200 punktów, a dla lokalnego 50 punktów. Dlatego, nawet jeśli nie wiemy, który pomysł chcemy poprzeć, warto zagłosować.

Festyny, remonty, ścieżki rowerowe i Pamp-Pong

Na stronie bo.katowice.eu znajduje się wykaz projektów biorących udział w tegorocznej edycji. Większość z nich dotyczy remontów dróg, powstania miejsc parkingowych, czy też miejsc zabaw dla dzieci. Bardzo dużo wniosków jest związanych z infrastrukturą rowerową. Świadczy, to o coraz bardziej rosnącej atrakcyjności tej formy transportu wśród katowiczan.

Zagłosować możemy również na remonty boisk, zakup nowych książek lub komiksów do bibliotek. Na stronie Budżetu Obywatelskiego są także projekty opatrzone dość niecodziennymi nazwami jak np. „Pamp-Pong Park Koszutka” czy „Aktywnie na Maroko”. Pierwszy dotyczy m. in budowy pumptracku (falistego, zapętlonego toru do jazdy na rowerze, hulajnodze itp.). Drugi, to propozycja zakupu kajaków wraz z wyposażeniem do stawu przy Osiedlu Tysiąclecia. Oprócz tego znajdziemy na przykład propozycje organizacji spotkań z podróżnikami, festiwalu dla seniorów lub stworzenia wypożyczalni planszówek.

Pieniądze

Składane wnioski miały z góry narzucone ograniczenia. Przykładowo koszt jednodniowego festiwalu nie mógł przekroczyć 15 tysięcy złotych, a dwudniowego 25 tysięcy. Wnioskodawcy składając dokumenty musieli określić szacowany koszt inwestycji. Na cały Budżet Obywatelski miasto przeznaczyło 26 508 405 złotych w tym 5 011 148 na zadania ogólnomiejskie.

Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego, w Punkcie Konsultacyjnym (Rynek 13 pokój 205), pod numerem telefonu 32 259 31 42 lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

fot. logo Budżetu Obywatelskiego

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search