Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Budżet w pigułce. Sprawdź na co będą wydane pieniądze w Katowicach

Budzet W Pigulce Katowice

Mieszkańcy będą mieli łatwiejszy wgląd do budżetu Katowic. Dzięki „Budżetowi w pigułce” – uproszczonej informacji o finansach w łatwy sposób możemy sprawdzić na co konkretnie wydawane są pieniądze w naszym mieście.

Rada Miasta przyjęła 17 grudnia większością głosów budżet na kolejny rok. Żeby ułatwić mieszkańcom wgląd na finanse Katowic, stworzono „Budżet w pigułce” – dokument, który w atrakcyjnej formie przedstawia z jakich źródeł miasto pozyskuje dochody oraz na jakie cele przeznacza środki. Dostępny jest TUTAJ

– Przystępna formuła dokumentu, w którym znajdziemy kolorowe wykresy 3D sprawia, że każdy może dowiedzieć się jak wyglądają plany finansowe miasta na rok 2021 – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przykładowo z dokumentu dowiemy się, że na oświatę i opiekę edukacyjną wydamy w przyszłym roku 681 mln zł oraz dodatkowo 51 mln zł na wydatki inwestycyjne w placówkach oświatowych. Na pomoc i politykę społeczną, w tym programy wspierające rodziny, seniorów i osoby niepełnosprawne przeznaczymy 560 mln zł. Miasto dopłaci również do funkcjonowania komunikacji publicznej (autobusowej i tramwajowej) – na ten cel wniesiemy składkę do Metropolii w wysokości 118 mln zł. W budżecie zabezpieczyliśmy także ponad 204 mln na inwestycje drogowe, w tym budowę nowej infrastruktury, czy remonty istniejącej. Na oczyszczanie i oświetlenie miasta wydamy 37 mln zł, 43 mln zł na remonty obiektów miejskich, a na kulturę i sport 223 mln zł – dodaje.

Dzięki „Budżetowi w pigułce” możemy dowiedzieć się nie tylko jak kształtują się wydatki na poszczególne obszary, ale także dzielnice. Będziemy mieli wgląd do edukacji, transportu i usług, kultury i sportu, administracji publicznej, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i gospodarki mieszkaniowej. Oprócz tego możemy również dowiedzieć się ile miasto wydaje na pomoc społeczną, prawną, wsparcie rodziny i osób niepełnosprawnych. W dokumencie przedstawione są także finanse na bezpieczeństwo i zdrowie publiczne oraz obsługę długu publicznego.

W "Budżecie w pigłuce" znajdziemy także informacje w zakresie dochodów miasta, które wynikają między innymi z dotacji, subwencji, a także podatków. Mamy także informacje o wieloletniej prognozie finansowej miasta.

Każdy mieszkaniec Katowic ma wpływ na to, jak wydawane są pieniądze w mieście

Pamiętajmy, że my również mamy wpływ na to, w jaki sposób wydawane są pieniądze w naszym mieście – m.in. poprzez zadania realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. W 2021 roku Katowice przewidują wpływy do budżetu wysokości ponad 2,3 mld zł, a łączne wydatki planowane są na poziomie ponad 2,6 mld zł.

Katowice nie rezygnują z inwestycji

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa bardzo wpłynęła na budżety miast w całej Polsce. Katowice jednak nie rezygnują z inwestycji. W 2021 roku wiele będzie kontynuowanych. Mowa o rozbudowaniu dróg krajowych 81 i 86 w Giszowcu, kompleksu sportowego przy ul. Asnyka oraz Basenu Zadole. Planowane jest również rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją parków oraz stawu Starganiec, a także stadionu miejskiego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie skuteczna polityka miasta. W ostatnich dniach analitycy uwzględnili pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowanej pandemią koronawirusa oraz obniżenie poziomu pierwszego progu podatku PIT i podwyżek nauczycieli. Uwzględniając te okoliczności, autorzy Fitch Ratingu ponownie określili Samodzielny Profil Kredytowy Miasta na poziomie „A-”; Perspektywa Stabilna, co oznacza, że kolejny rok z rzędu utrzymany jest na tym samym poziomie.

- Dzięki utrzymaniu oceny ratingowej na tym samym poziomie Katowice są postrzegane jako wiarygodny i rzetelny partner biznesowy, a to niezwykle istotne dla miasta, szczególnie w okresie pandemii i walki z koronawirusem, która generuje dodatkowe wydatki w budżetach miast. Pandemia kiedyś się skończy, a wysoka ocena ratingowa daje nam szerokie możliwości w zakresie kreowania najlepszej strategii finansowej - to w konsekwencji pozwala nam rozwijać miasto w każdym jego obszarze, zwłaszcza inwestycyjnym. W praktyce przekłada się to na coraz wyższy standard życia mieszkańców i wszystkich, którzy postrzegają Katowice jako dobre miejsce do mieszkania, pracy i rozwijania swojego biznesu. Mając na względzie stały rozwój miasta musimy dbać i zabiegać o utrzymanie wysokiej oceny ratingowej, bo to daje nam realne możliwości, by realizować te założenia – mówi Danuta Lange, skarbnik miasta Katowice.

Szczegółowo o raporcie Fitch Ratings pisaliśmy TUTAJ

Podsumowanie 2020 roku

Nie trzeba nikogo przekonywać, że 2020 rok był wielkim wyzwaniem zarówno pod kątem walki z samym koronawirusem, jak i jego ekonomicznymi i społecznymi skutkami. Nasze miasto było zmuszone niespodziewanie ponieść wielomilionowe wydatki. Wdrożono pakiety osłonowe dla przedsiębiorców, ludzi świata kultury i podmiotów NGO.

Na szczególne wparcie mogły liczyć również szpitale i pracownicy medyczni. Katowice zakupiły maszynę do badania próbek pod kątem koronawirusa. Zorganizowano również trzy wymazobusy, które jeździły po terenie naszego miasta, żeby szybciej testować mieszkańców.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search