Drzewa w lesie murckowskimi do wycinki. Buki w Katowicach pójdą pod topór. Powstała petycja

Zawisły czarne chmury nad lasami murckowskimi. Na ponad 150-letnie buki zapadł wyrok. Na wycinkę nie godzi się Stowarzyszenie na Recz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu”, które napisało petycję w tej sprawie. Podpisało ją już 1661 osób.
Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu” złożyli 10 lutego wniosek do Nadleśnictwa Katowice o wstrzymanie prac gospodarczych w dwóch oddziałach w Lasach Mruckowskich. Stworzyli także petycję, w tej sprawie. Podpisało ją już 1661 osób.
O co walczą? Poszło o drzewa. Stowarzyszenie chce zatrzymać wycinkę starych ok. 150/180-letnich buków w lasach mruckowskich, które znajdują się poza rezerwatem. Jak czytamy w petycji, planowane wycinki w oddziałach 328 i 329, mają objąć obszar ok. 10ha, w tym co najmniej kilkadziesiąt olbrzymich starych buków, z których kilka ma wymiary pomnikowe.
–Imponujące buki, znajdujące się w oddziałach 328 i 329, tworzą niepowtarzalne miejsce, które wyglądem i charakterem przypomina znajdująca się na kiedyś na tych terenach Puszczę Pszczyńską. W obu oddziałach przeprowadziliśmy pomiary drzew i zidentyfikowaliśmy 30 drzew biocenotycznych o wymiarach pomnikowych (powyżej 300cm obwodu dla buka) – czytamy w petycji.
Ucierpi także puszczyk uralski
Wycięcie buków wiąże się niestety także ze zniszczeniem potencjalnego miejsca gniazdowania puszczyka uralskiego.
– Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego! – twierdzą członkowie stowarzyszenia.
Puszczyk uralski nie był widziany prawie przez 100 lat. Dopiero w 2019 roku zaobserwowano go w Lasach Murckowskich. To gatunek, który od dawna nie występuje na Śląsku. Objęto go ścisłą ochroną gatunkową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2016 r., poz. 2183) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz. Urzędowy UE L 20 z dnia 26 stycznia 2010 r.).
– Jako miejsca jego gniazdowania, wskazywane są właśnie stare buki. Wycinka ponad kilkudziesięciu drzew, idealnie nadających się do gniazdowania, może znacząco wpłynąć na dalszą obecność tego gatunku w Lasach Murckowskich! – informują członkowie stowarzyszenia.
Petycję można podpisać TUTAJ
fot. Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu”