Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Drzewa w lesie murckowskimi do wycinki. Buki w Katowicach pójdą pod topór. Powstała petycja

Buki

Zawisły czarne chmury nad lasami murckowskimi. Na ponad 150-letnie buki zapadł wyrok. Na wycinkę nie godzi się Stowarzyszenie na Recz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu”, które napisało petycję w tej sprawie. Podpisało ją już 1661 osób.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu” złożyli 10 lutego wniosek do Nadleśnictwa Katowice o wstrzymanie prac gospodarczych w dwóch oddziałach w Lasach Mruckowskich. Stworzyli także petycję, w tej sprawie. Podpisało ją już 1661 osób.

O co walczą? Poszło o drzewa. Stowarzyszenie chce zatrzymać wycinkę starych ok. 150/180-letnich buków w lasach mruckowskich, które znajdują się poza rezerwatem. Jak czytamy w petycji, planowane wycinki w oddziałach 328 i 329, mają objąć obszar ok. 10ha, w tym co najmniej kilkadziesiąt olbrzymich starych buków, z których kilka ma wymiary pomnikowe.

Imponujące buki, znajdujące się w oddziałach 328 i 329, tworzą niepowtarzalne miejsce, które wyglądem i charakterem przypomina znajdująca się na kiedyś na tych terenach Puszczę Pszczyńską. W obu oddziałach przeprowadziliśmy pomiary drzew i zidentyfikowaliśmy 30 drzew biocenotycznych o wymiarach pomnikowych (powyżej 300cm obwodu dla buka) – czytamy w petycji.

Ural Owl 4831433 640 Fill 639x437

Ucierpi także puszczyk uralski

Wycięcie buków wiąże się niestety także ze zniszczeniem potencjalnego miejsca gniazdowania puszczyka uralskiego.

– Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego! – twierdzą członkowie stowarzyszenia.

Puszczyk uralski nie był widziany prawie przez 100 lat. Dopiero w 2019 roku zaobserwowano go w Lasach Murckowskich. To gatunek, który od dawna nie występuje na Śląsku. Objęto go ścisłą ochroną gatunkową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2016 r., poz. 2183) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz. Urzędowy UE L 20 z dnia 26 stycznia 2010 r.).

Jako miejsca jego gniazdowania, wskazywane są właśnie stare buki. Wycinka ponad kilkudziesięciu drzew, idealnie nadających się do gniazdowania, może znacząco wpłynąć na dalszą obecność tego gatunku w Lasach Murckowskich! – informują członkowie stowarzyszenia.

Petycję można podpisać TUTAJ

fot. Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu” 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search