Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Centrum Przesiadkowe Sądowa w Katowicach nareszcie otwarte!

Previous Next

Centrum Przesiadkowe Sądowa w Katowicach nareszcie dostępne dla podróżujących! W środę, 30 września odbyło się jego uroczyste otwarcie. Wifi, kiosk, bistro, przechowalnie bagażu, punkt kasowy, toalety - to tylko jedne z niewielu udogodnień jakie czekają na psażerów. Całość inwestycji opiewa na kwotę ok. 66 mln zł. 

Nareszcie można korzystać z Centrum Przesiadkowego Sądowa w naszym mieście. Całość inwestycji opiewa na kwotę ok. 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z bezzwrotnej dotacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jest się czym chwalić ponieważ centrum pełni również rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego  Obsługuje autobusy dalekobieżne międzynarodowe oraz krajowe. 

 Autobusy kursujące wahadłowo pomiędzy dworcem podziemnym przy Dworcu PKP a Centrum Przesiadkowym Sądowa będą bezpłatne dla wszystkich pasażerów – zapowiada Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu – Pasażerowie nie muszą płacić za przejazd tymi autobusami, ani posiadać żadnych innych biletów. Pojazdy te będą oznaczone na wyświetlaczu informacjami, iż są liniami bezpłatnymi – dodaje. 

Od dzisiaj, czyli 1 października z Centrum korzysta kilka firm, które obsługują ok. 150 połączeń dziennie. Jak twierdzi prezydent Katowic, chętnych nie brakuje. Ma dołączyć jeszcze kilkunastu przewoźników. Można powiedzieć, że w sumie nic w tym dziwnego –  specjalnie pod komunikację miejską został przebudowany układ drogowy, w tym pojawiły się również buspasy. W skład inwestycji wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów.

Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. -  Aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego musimy stwarzać komfortowe warunki. W ciągu kilku najbliższych miesięcy otworzymy również obiekty w Zawodziu i Brynowie – zapowiada.

Centrum Przesiadkowe XXI-wieku

 W budynku Centrum Przesiadkowego znajduje się także kiosk, bistro oraz punkt kasowy. Nie brakuje to także poczekalni dla podróżnych oraz pomieszczenia dla kierowców. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy.

Komfort podróżnych to z jednej strony infrastruktura, w której mamy takie udogodnienia jak dostęp do bezpłatnego wifi, poczekalnie z fotelami, dostępem do ładowarek, toaletami oraz punktem gastronomicznym i kioskiem, a także do innych form transportu. Jako miasto opłacimy autobusy, które kursują wahadłowo do i z Dworca PKP, tak aby ta trasa była bezpłatna dla wszystkich podróżnych, ponadto na terenie Centrum Przesiadkowym zlokalizowana jest stacja rowerów miejskich i parking dla rowerów, wyznaczone są miejsca dla taksówek, miejsca postojowe „Kiss&Ride" oraz znajduje się parking obsługujący dworzec – mówi Marcin Krupa.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search