Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Centrum Przesiadkowe w Katowicach już otwarte. Kierowcy mogą parkować tu za darmo

Previous Next

Podróże będą bardziej komfortowe. Dzisiaj pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z Centrum Przesiadkowego „Zawodzie”. To nie koniec. Od jutra będzie otwarte Centrum Przesiadkowe „Brynów”.

Centrum przesiadkowe Katowice Zawodzie od dzisiaj otwarte

Realizacją Centrum Przesiadkowego „Zawodzie” zajęła się firma ZUE SA, która podpisała jako lider konsorcjum, wspólnie ze spółką Unibep umowę o wartości 95,2 mln zł. Inwestycja Centrum Przesiadkowego obejmowała budynek dworca o powierzchni 365 m2 wraz z zapleczem socjalnym dla kierowców i motorniczych, kioskiem, punktem sprzedaży biletów i toaletami. Nie brakuje tu także parkingu dla 405 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiaty peronowej, miejsc postojowych dla autobusów i punktów Kiss&Ride.

- Trasy linii komunikacji miejskiej pozostają na chwilę obecną bez większych zmian, dostosowane zostają jedynie do nowej infrastruktury, jednak pasażerowie nie muszą już czekać na tymczasowych przystankach, oddalonych kilkaset metrów od siebie, co jest istotne w warunkach jesienno-zimowych – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.

Aktualne rozkłady dla pasażerów już są dostępne na stronach ZTM. - Docelowo jednak rozkłady ulegną zmianom, tak aby zwiększyć wykorzystanie potencjału tramwajowego na połączeniu do Centrum. Ponadto wiosną przy obu centrach przesiadkowych zamontowane zostaną stacje z rowerami miejskimi – dodaje Bogusław Lowak.

Darmowe parkowanie w Katowicach. Centrum Przesiadkowe daje taką możliwość

Parkingi w Centrum Przesiadkowym „Zawodzie” będą dostępne w godz. 4.00-24.00.

- Na czas pandemii będzie można parkować na terenie centrów przesiadkowych bez konieczności posiadania biletów. Gdy obostrzenia zostaną zniesione - parkowanie pozostanie bezpłatne – na podstawie dowolnego biletu zakodowanego na karcie ŚKUP – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pomyślano także o rowerzystach – będą mogli zostawić swoje pojazdy pod specjalnym zadaszonym parkingiem.

- Aby zachęcić do korzystania z transportu publicznego musimy stwarzać komfortowe warunki. Takie dają nam właśnie centra przesiadkowe, które umożliwia transport łączony, najczęściej dojazd samochodem na parking i dojazd do centrum miasta komunikacją miejską – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z myślą o pasażerach pomyślano również o skomunikowaniu autobusów z tramwajami. Będzie można na zasadzie „door to door” spokojnie przesiąść się z jednego pojazdu do drugiego. Wysoka częstotliwość kursowania tramwajów oraz brak opłat za postój na parkingach, ma być dobrą alternatywą dla dojazdu samochodem do Centrum Katowic, zarówno pod względem czasu podróży, jej kosztów oraz łatwości zaparkowania samochodu.

fot. materiały prasowe

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search