Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Czujniki powietrza nie tylko w Katowicach. Projekt Awair będzie w Siemianowicach Śląskich i Mikołowie

Awair

Międzynarodowy projekt AWAIR, który informuje mieszkańców o jakości powietrza będzie nie tylko w Katowicach. Skorzystają z niego również Mikołów i Siemianowice Śląskie. Być może już wkrótce zostanie wprowadzony w całej metropolii. 

127 czujników powietrza monitoruje Katowice 

Chociaż roku na rok widzimy ogromną poprawę, walka o czyste powietrze nadal jest zacięta. W samych Katowicach funkcjonuje 127 czujników powietrza zewnętrznego i 9 czujników we wnętrzach placówek miejskich. Pomiary są na bieżąco podawane za pośrednictwem strony https://powietrze.katowice.eu. System się sprawdza, dlatego Katowice zaprosiły do współpracy Mikołów oraz Siemianowice Śląskie.

– Z zainteresowaniem przyjąłem propozycję miasta Katowice związaną z przystąpieniem do projektu miasta Siemianowice Śląskie. Punkt informacyjny z multimedialną prezentacją utworzyliśmy w budynku Urzędu Miasta w Michałkowicach, gdzie służy naszym mieszkańcom – mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Mikołów także chętnie rozpoczął współpracę z naszym miastem. - Mikołów, jako gmina sąsiadująca z Katowicami, zawsze chętnie współpracuje i angażuje się we wspólne projekty lokalne, w tym szczególnie w projekty informacyjno – edukacyjne. Nasz punkt informacyjny został utworzony w budynku popularnej wśród mieszkańców miasta i powiatu mikołowskiego krytej pływalni Aqua-Plant– dodaje Stanisław Piechula, burmistrz Miasta Mikołów.

Katowice podpisały porozumienie współpracy również ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Unią Metropolii Polskich. Głównym celem porozumienia jest zwrócenie uwagi na konieczność informowania mieszkańców o bieżącej jakości powietrza i o zagrożeniach z tego wynikających oraz dotarcie z tymi informacjami do jak największej ilości osób, w szczególności tzw. grup wrażliwych – dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, osób z chorobami układu oddechowego i alergików.

Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. Przykładem może być system monitoringu jakości powietrza realizowany w ramach projektu AWAIR. Zależy nam na tym, aby jak najbardziej rozpropagować ideę projektu o miasta naszej Aglomeracji. Podpisane porozumienie to kolejny krok zmierzający do poprawy świadomości mieszkańców nie tylko miasta Katowice ale także całej Metropolii. Pojedyncze miasto nie jest w stanie samodzielnie walczyć o czyste powietrze i tylko wspólne działania mogą wpłynąć na poprawę sytuacji w danym regionie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Realizacja projektu AWAIR w Katowicach i jej efekty promowane są zarówno na terenie Śląska, jak i w innych regionach kraju. - System AWAIR znany jest od pewnego czasu członkom naszego Związku. Dzięki ścisłej współpracy z miastem Katowice projekt prezentowany był na Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej oraz Komisji Ekologii. Jako Związek będziemy przedstawiać go również innym organizacjom samorządowym jako jeden z bardzo dobrze opracowanych i wykonanych projektów finansowanych ze środków europejskich - podsumowuje Witold Magryś, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

fot. mat. prasowe

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search