Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Czy rząd zamknie WSZYSTKIE kopalnie?

Ministerstwo Aktywów Państwowych szykuje plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej. Nieoficjalnie mówi się jednak, że ma on być gwoździem do trumny polskiego górnictwa. Według przecieków rząd zamierza zlikwidować wszystkie kopalnie!

Wiadomość o kontrowersyjnych planach polskich władz gruchnęła w niedzielny wieczór. Na łamach serwisu BiznesAlert.pl opisała je Karolina Baca-Pogorzelska. Według informacji pozyskanych przez dziennikarkę w najbliższych dniach Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawi strategię zmian w przemyśle wydobywczym, która ma uwzględniać zamknięcie części kopalń oraz obniżenie płac w Polskiej Grupie Górniczej.

Na czwartek 23 lipca wicepremier i zarazem minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaprosił górnicze związki zawodowe do Warszawy, lecz do spotkania ostatecznie nie doszło. Strona społeczna straciła do niego zaufanie i oczekuje rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Mimo to Jacek Sasin ponowił swoje zaproszenie, jednak tym razem pofatyguje się na Śląsk. We wtorek o 8:00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ma mieć miejsce kolejna próba spotkania się ze związkowcami.

BiznesAlert.pl ustalił, że rządowy plan ma zakładać zamknięcie wszystkich trzech ruchów Kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz katowickiej Kopalni Wujek należących do Polskiej Grupy Górniczej. Według informatorów serwisu na tym się nie skończy, bowiem projekcje ministerstwa mają przewidywać likwidację wszystkich kopalń węgla energetycznego maksymalnie w ciągu najbliższych 16 lat. Przecieki dotyczą również kwestii kadrowych. W planach mają być też obniżki pensji w PGG o 30 proc. oraz zawieszenie "czternastek" na kolejne 3 lata.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, wszyscy posłowie Ziemi Śląskiej z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowali, że jeżeli rząd nie wycofa się ze swoich planów, to wystąpią z partii. Jeśli informacje o zamiarach MAP się potwierdzą, to będzie to największy program likwidacji polskich kopalń od wielu lat. Nie trzeba być prorokiem, aby przewidzieć, że takie decyzje spotkają się z gigantycznym sprzeciwem mieszkańców Śląska.

Tymczasem sytuacja PGG, największego koncernu wydobywczego w kraju jest fatalna. Szacuje się, że tegoroczna nadwyżka wydobycia węgla w stosunku do popytu będzie na poziomie około 4 milionów ton, zaś w przyszłym roku wzrośnie nawet do 7 mln ton. Obecnie przychody spółki spadły o 2,7 mld zł, a w zeszłym roku firma przyniosła ponad 400 mln zł straty. Zdaniem prezesa PGG Tomasza Rogali grupa musi wdrożyć plan oszczędnościowy, aby przetrwać. To będzie oznaczać cięcia w wynagrodzeniach, ograniczanie inwestycji, renegocjowanie kontraktów z dostawcami i redukcję wszelkich innych kosztów.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search