Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Czym oddychasz w Katowicach? Miasto powie Ci jaka jest jakość powietrza

W Katowicach powstaje największy w Polsce system monitorujący stan powietrza. Pierwsze czujniki oraz monitory zostały już zamontowane.

Zły smog

Katowice, tak jak wiele poprzemysłowych miast Górnego Śląska, zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Dzięki trwającym przez ostatnie lata w Polsce kampaniom informacyjnym, jesteśmy coraz bardziej świadomi negatywnych skutków tego zjawiska dla zdrowia. To sprawia, że coraz bardziej oczekujemy od rządzących realnych działań w ramach walki z tym problemem. Świadczyć o tym może chociażby marsz aktywistów zorganizowany w czasie COP24.

Najgorzej jest w zimowym okresie grzewczym. To właśnie tzw. „kopciuchy” – starej generacji, nieekologiczne piece - w największym stopniu wpływają na zanieczyszczenie powietrza. W celu ich wyeliminowania, miasta dofinansowują swoim mieszkańcom wymianę pieców oraz zakup węgla lepszej jakości. Jednak w ramach optymalizacji tych ziałań ważną rolę odgrywa monitoring powietrza. Dzięki pomiarowi zanieczyszczeń, wiemy dokładnie gdzie i w jakim stopniu one występują. W tym zakresie Katowice podjęły zakrojone na szeroką skalę działania.

Konkretne działa(nia)

[caption id="attachment_328" align="aligncenter" width="1600"]Prezydent Katowic w czasie konferencji „Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie.”[/caption]

W walce ze smogiem Urząd Miasta Katowice wytoczył najcięższe działa. Dzięki skorzystaniu z europejskiego projektu AWAIR na terenie całego miasta zamontowanych zostanie 127 czujników. Będą one umieszczone przy instytucjach publicznych, takich jak: domy kultury, przychodnie, ośrodki sportowe, szkoły czy żłobki. Celem urządzeń jest badanie w czasie rzeczywistym jakości powietrza, a także wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wyniki tych pomiarów mieszkańcy odczytają na specjalnych ekranach. Dedykowane monitory pojawią się aż w 154 miejscach. Jakość powietrza można również sprawdzić na specjalnie stworzonej w tym celu stronie.

Jak podał Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, pierwszych 20 czujników oraz 20 ekranów zostało już zamontowanych. Docelowo mają one służyć również do prognozowania jakości powietrza na kolejne dni. Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że to duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. „Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie.” – mówi Krupa. Jak dodaje, w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych, na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów. System wielu czujników jest z tego powodu niezwykle pomocny.

[caption id="attachment_332" align="aligncenter" width="1600"]Ekran prezentujący wyniki pomiarów stanu powietrza Tak wygląda ekran prezentujący wyniki pomiarów czujników systemu monitorowania stanu powietrza.[/caption]

Katowice wiodą prym

Dzięki zamontowaniu aż tylu stacji pomiarów, Katowice będą miastem nr 1 w Polsce pod względem ilości miejskich czujników i ekranów. Wyprodukuje je i zamontuje firma Beskid Instruments. Jak wspomina założyciel firmy, Marek Stopka: „W tej chwili żadne miasto w Polsce nie będzie mogło się pochwalić tak rozbudowaną siecią monitoringu powietrza, jaka powstaje w Katowicach. W innych miejscowościach urządzeń jest maksymalnie ok. 15-20. Stacje pomiarowe w przyszłości będzie można rozbudować o kolejne elementy – np. służące do pomiaru dwutlenku azotu.

Koszt całego systemu instalowanego w Katowicach wyniesie 590 tys. zł.

(fot. Dziennik Zachodni, materiały prasowe UM Katowice)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search