Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Defilada w Katowicach [program + utrudnienia]

0001 E1565175320178 1068x706

W tym roku, defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach. Będzie miała miejsce w przededniu setnej rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego.

Wydarzenie rozpocznie się o 14:00. Żołnierze przemaszerują z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego, przejdą na Rondo i Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi w okolicy Pętli Słonecznej.

Od 15:00 do 22:00 W Strefie Kultury będzie trwał piknik wojskowy. Wtedy będzie można m. in. zjeść wojskową grochówkę, czy też wsiąść do maszyn żołnierzy. W tym samym dniu o 12:00 na placu Chrobrego zostaną wręczone odznaczenia państwowe.

Górnik w mundurze

Dla miłośników militariów szykuje się nie lada gratka. Wśród około 2600 żołnierzy zobaczymy: siły specjalne, spadochroniarzy, wojska pancerne i Obronę Terytorialną, a także marynarzy.

Zapraszając na defiladę „Wierni Polsce”, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wspomniał o osobach, których zazwyczaj nie możemy zobaczyć na przemarszach wojskowych.

- Do udziału w defiladzie chciałbym zaprosić też górników, a więc tych ludzi, którzy na co dzień wykazują się odwagą i którzy są bardzo pracowici. Kształtują oblicze Śląska i oblicze Polski - powiedział minister.

Wśród sprzętu podziwianego przez oglądających znajdą się m. in: czołgi Leopard 2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP. Także sojusznicy zaprezentują swój sprzęt. W tym roku zaprezentują się oddziały z wojsk, które stacjonują w naszym kraju. Są to: Amerykanie, Rumuni, Chorwaci oraz obywatele Wielkiej Brytanii.

 

Żołnierze będą defilować nie tylko na ziemi. Na niebie pojawią się samoloty rządowe oraz maszyny Wojska Polskiego. Wśród nich są myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, a także przeznaczone do przelotu oficjeli: Gulfstreamy 550 oraz Boeingi 737.

Bez precedensu

Sejm ustanowił rok 2019 rokiem Powstań Śląskich. Przeniesienie defilady do stolicy regionu, jest sprawą bez precedensu. Tak ten fakt skomentował prezydent naszego miasta:

- Przeniesienie w tym roku uroczystej defilady z Warszawy do Katowic traktujemy jako wyraz szczególnego uhonorowania zarówno naszego regionu, ale przede wszystkim uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy osób, które niejednokrotnie poświęciły życie, by nasza część Górnego Śląska została włączona do Polski – powiedział Marcin Krupa.

Swoją obecność 15 sierpnia zapowiedziały najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przybędą również posłowie, senatorowie i przedstawiciele środowisk kombatanckich

Samochodem, tramwajem czy autobusem?

A może pociągiem? Ten trzeci sposób wydaje się najwygodniejszym sposobem dotarcia 15 sierpnia do śródmieścia. Koleje Śląskie podstawią dodatkowe składy, aby umożliwić dojazd do centrum. W przypadku próby dojechania innymi środkami transportu, pamiętajmy że, od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 - do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte:

  • ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską
  • Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Rondo im. gen. Jerzego Ziętka
  • ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda
  • Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)
  • Tunel pod Rondem (w dwie strony) [Być może nitka tunelu w stronę od Chorzowa – na Sosnowiec zostanie zamknięta później – tj. w dzień defilady – tj. 15 sierpnia o 7.00 rano.]

Jednocześnie na wyżej wskazanych odcinkach dróg obowiązywać będzie zakaz parkowania. Ponieważ ulice będą zamknięte, niektóre linie tramwajowe i autobusowe będą kursować w inny sposób niż na co dzień. W przypadku tych pierwszych, ruch będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Pojazdy jadące ze strony Chorzowa będą zawracały na pętli w okolicy Stadionu Śląskiego. Analogicznie – zamknięcie przejazdów wpłynie na komunikację autobusową. Więcej informacji na stronie przewoźnika (link) oraz pod infolinią 800 16 30 30.

Marsz na próbę i utrudnienia na serio

W nocy z 9 na 10 sierpnia (20:00 – 7:00) odbędzie się próba defilady. W tym czasie obowiązywać będą ograniczenia w ruchu i parkowaniu takie same jak 15 sierpnia. Jedynym wyjątkiem będzie to, że nitka tunelu z Chorzowa na Sosnowiec, będzie otwarta.
Ponadto Urząd Miasta informuje że :

 • Od wtorku 13 sierpnia od godziny 17.00 do soboty 17 sierpnia do godziny 6.00 zostanie zamknięty Plac Sejmu Śląskiego oraz Plac Chrobrego.
 • 15 sierpnia przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia na ulicach: Jagiellońska, Lompy, Kopernika, Plac Miarki.
 • W dniu defilady do godziny 21.00 wyłączona zostanie Strefa Kultury, gdzie będzie odbywał się piknik wojskowy.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search