Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Demonstracja w Katowicach: Kożdy inkszy, wszyscy równi!

Previous Next

Tłumy na rynku w Katowicach! Wczoraj odbyła się demonstracja, podczas której Ślązacy solidaryzowali się z zatrzymaną aktywistką LGBT Margot.

Kolejna demonstracja w Katowicach. Wczoraj na rynku pojawiły się tłumy solidaryzować się z aktywistką LGBT Margot (Małgorzatą S.), która została zatrzymana w Warszawie. Sąd zadecydował o jej dwumiesięcznym areszcie. Powodem zatrzymania było uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi hasłami. 

Możecie się zastanawiać kim jest i dlaczego jej postać jest taka ważna. Skąd powód do zatrzymania? Margot jest osobą, która mówi otwarcie to co czuje, tym samym protestuje otwarcie - wyjaśniają organizatorzy protestu. - Powód, który prokuratura wybrała sobie za cel jest uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi treściami i bójka między kierowcą, a Margot. Uszkodzenie furgonetki, która cały czas jeździ, wygłaszając kłamstwa i szczucia skierowane w społeczność LGBT, a rząd na to wszystko pozwala - dodają. 

Kożdy inkszy, wszyscy równi 

Naszą bronią Solidarność! Wolność, równość, tolerancja! Kiedy państwo nas nie chroni, moich braci będę bronić! - te hasła wybrzmiały na wczorajszej demonstracji. Można powiedzieć, że było to jedno z największych tego typu wydarzeń w Katowicach.  Na rynku pojawiło się około 2 tysiące osób. Organizatorami demonstracji był śląski KOD, Śląska Manifa, a także Stowarzyszenie Tęczówka. Spotkali się tu nie tylko ze względu na areszt Margot, ale również studentek i studentów socjologii Uniwersytetu Śląskiego, których przesłuchiwano na wniosek Ordo Iuris. 

- Problem pojawia się wtedy gdy przestajemy śledzić to co robi władza. Dzisiaj zaczęliśmy to robić, dlatego, że ta władza nadepnęła komuś butem na twarz. Dlaczego do tego doszło? To dlatego, że przez bardzo długi czas większość z nas nie interesowała się tym co dzieje się na Wiejskiej między politykami - mówi Aleksandra Kossak ze Stowarzyszenia Tęczówka. - Brońmy to co mamy, bo reżim robi co może. Solidarność naszą bronią - dodaje. 

fot. Tymoteusz Staniek

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search