Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Dezynfekcja, szkolenia i informacje dla pasażerów. Koleje Śląskie i ZTM walczą z koronawirusem

IMG 20200304 145013

Koronawirus szaleje na całym świecie. W Polsce wprawdzie jest jeszcze daleko, by mówić o epidemii, ale już czynione są starania, by zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby. Jak sobie z tym radzą Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitarnego?

Kolejowy przewoźnik uspokaja, że dezynfekuje swoje pojazdy, a także przeszkolił wszystkich swoich pracowników. Władze Kolei Śląskich jednak apelują także do pasażerów o zachowanie szczególnych środków ostrożności.

"Nasi pracownicy zostali m.in. poinstruowani na jakie zewnętrzne objawy chorobowe u podróżnych zwracać uwagę, by w razie potrzeby zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i powiadomić odpowiednie służby. Wszyscy kierownicy naszych pociągów zostali wyposażeni w indywidualne apteczki z odpowiednią zawartością. Stosowne szkolenie i wyposażenie zostało również wprowadzone w naszych kasach.

Dodatkowo w naszych pociągach można znaleźć przydatne informacje na temat Koronawirusa, jego objawach, sposobach na unikanie zakażenia oraz pomocnych telefonach kontaktowych. Zwracamy przy tym uwagę, by zawsze zgłaszać do pracowników naszych drużyn pokładowych wszystkie sytuacje, w której następuje pogorszenie samopoczucia i może być potrzebna pomoc.

W miarę możliwości wprowadziliśmy również wzmożone działania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji naszych pojazdów. Łącznie nad czystością naszych pociągów czuwają 63 osoby. Wnętrza pojazdu są czyszczone zarówno z użyciem detergentów jak i pary - oba te czynniki skutecznie zwalczają Koronawirusa. Dezynfekowane są wszelkie elementy, które mają kontakt z dużą liczbą osób - jak np. uchwyty czy wnętrza toalet" - czytamy w komunikacie Kolei Śląskich.

Podobne działania podjęto także w Zarządzie Transportu Metropolitarnego, który odpowiada za przewozy tramwajami i autobusami.

"Na co dzień obowiązujące w komunikacji miejskiej standardy obligują operatorów ZTM do codziennego czyszczenia pojazdów. Organizator transportu zwrócił się z oficjalnym pismem do przewoźników, aby dezynfekcje przeprowadzać ze szczególną dokładnością, a wyjątkową uwagę zwrócić m.in. na poręcze, uchwyty i kasowniki. Ponadto ZTM podjął decyzję o zaleceniu kierowcom i motorniczym otwieranie wszystkich drzwi - celem ograniczenia liczby kontaktów ludzkiego ciała z elementami pojazdów.

Przedstawiciele ZTM zapowiedzieli także wzmożone kontrole czystości pojazdów. Załogi terenowe będą zwracać zdecydowanie większą uwagę niż dotychczas na czystość pojazdów. W przypadku zaniedbań - będą nakładane kary.

Ponadto, organizator metropolitalnego transportu zbiorowego, dołączył do akcji informacyjnej realizowanej m.in. przez Śląski OW NFZ w Katowicach. Operatorom przekazano plakaty informujące o tym jak zapobiegać zakażeniu. Mają one zawisnąć w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Materiały informacyjne zostały także przekazane do Punktów Obsługi Pasażera. Akcja informacyjna ma również swoją odsłonę w internecie - na oficjalnych profilach społecznościowych ZTM pojawiły się pierwsze wpisy" - informuje ZTM.

Na razie nie ma powodów do paniki. W Polsce do tej pory oficjalnie potwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Choć media codziennie informują o kolejnych osobach zatrzymanych z podejrzeniem zachorowania, to szczegółowe badania potem to wykluczają. Warto jednak już teraz zapobiegać, aby nie dopuścić do epidemii.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search