Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Dobre zdrowie i jakość życia – kolejny cel Katowic

A

Jakiś czas temu pisaliśmy o akcji informacyjnej Katowic organizowanej przed zbliżającym się Światowym Forum Miejskim. Kampania wciąż się rozwija i pokazuje, jak stolica Śląska radzi sobie z typowymi problemami metropolii.

17 celów ONZ

W 2020 roku Katowice będą gospodarzem prestiżowej konferencji: Światowego Forum Miejskiego. Przygotowania do tego wydarzenia już ruszyły. Jednym z nich jest kampania, która ma przybliżyć mieszkańcom cele, jakie w temacie dużych miast postawiła sobie Organizacja Narodów Zjednoczonych patronująca konferencji. Katowiczanie mogą zapoznać się z tymi planami między innymi dzięki ustawionej na Rynku instalacji. Obiekty prezentują nie tylko 17 celów zebranych w dokumencie „Agenda2030”, ale także pokazują, jak Katowice włączają się w ten ogólnoświatowy program.

Po tematach: „Koniec z ubóstwem” i „Zero głodu” przyszedł czas na podjęcie kolejnego wyzwania. Jest nim: „Dobre zdrowie i jakość życia”. Nowy cel nie tylko widnieje na plakatach i elementach promocyjnych instalacji. Katowice aktywnie działają, by urzeczywistnić plany Organizacji.

- „Dobre zdrowie i jakość życia” znalazły się na trzeciej pozycji listy opracowanej przez ONZ. Oznacza to, że są to dziedziny, w których współczesne ośrodki miejskie mają wciąż wiele do nadrobienia – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Jesteśmy tego w pełni świadomi, dlatego politykę prospołeczną uczyniliśmy jednym z naszych priorytetowych działań - dodaje.

Co w tym temacie robią Katowice?

W praktyce oznacza to szereg dziań skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i tych starszych mieszkańców miasta. Wśród nich znajdziemy między innymi:
Coraz więcej dzieci może korzystać z opieki w żłobku, co znacznie ułatwia powrót do pracy wielu rodzicom. W samym 2019 roku 13 oddziałów Żłobka Miejskiego mogło przyjąć 949 maluchów.

Żłobki prywatne otrzymały dotację, by zmniejszyć koszty pobytu dzieci. 34 placówki niepubliczne oraz 2 kluby dziecięce łącznie dysponowały 1407 miejscami.
Pozostając w temacie wsparcia rodzin, miasto uruchomiło program: „Nas troje i więcej”. Dzięki niemu katowickie rodziny mogą korzystać z obiektów sportowych (basenów, lodowisk, siłowni) oraz wydarzeń organizowanych przez samorząd bez martwienia się o czasami duże koszty takiego wyjścia.

Także seniorzy są zaproszeni do udziału w specjalnie dla nich utworzonych projektach. Akcja „Babcia, Dziadek i ja w Katowicach” pozwala na uzyskanie zniżek w ośrodkach miejskich. „Aktywny Senior” to propozycje atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. „Złota Rączka” realizuje bezpłatną naprawę drobnych awarii domowych. Oprócz tego katowiccy seniorzy mogą korzystać z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, cieszących się duża popularnością.

Każdy katowiczanin, niezależnie od wieku, może skorzystać ze specjalnych ulg. Umożliwia to projekt karty mieszkańca, który jest skierowany do osób zameldowanych i płacących podatki w tym mieście.

By polepszyć jakość życia katowiczan, miasto prowadzi kilka programów realizujących cele polityki mieszkaniowej. Należą do nich między innymi: „Mieszkanie za remont” czy „Mieszkanie plus”. Obecnie katowicki TBS dysponuje prawie pięćdziesięcioma budynkami, w których mieści się ponad dwa tysiące lokali.

Dobra jakość życia w czasie pandemii

To oczywiście nie wszystkie działania, jakie podejmuje miasto w ramach realizacji celu „Dobre zdrowie i jakość życia”. Władze Katowic przyznają, że przy wielu projektach duży wkład maja organizacje pozarządowe, z którymi współpracują. Także obecna sytuacja gospodarcza mieszkańców, wywołana pandemią, nie umyka uwadze miasta.

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele podmiotów znalazło się w krytycznej sytuacji – przyznaje Marcin Krupa. - Zostały przygotowane pakiety ochronne, które były konsultowane z przedstawicielami zaangażowanych środowisk oraz z katowickimi radnymi. Ich cel to utrzymanie przedsiębiorstw, organizacji, a tym samym zachowanie miejsc pracy.

Wszystkich zainteresowanych prospołecznymi działaniami miasta zapraszamy do zajrzenia na katowicki Rynek. Akcja potrwa aż do Światowego Dnia Miast, który przypada 31 października.

fot. Urząd Miasta Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search